Sömürgeciliğin yeni yüzü "Afrika'ya yardım"...

Batı barbarlığı, yamyamlığı, yağmacılığı ve yalancılığı ile meşhur oldu.

Sömürgeciliğin yeni yüzü

      Siz Kristof Kolomb maceraları okurken o Kolomb'un gemisiyle altın-elmas ne varsa taşıyordu Batı’ya. Siz Kunte Kinteleri akşam seyredip ağlarken o milyonlarca Kunte Kinte’yi elmas madenlerinde ciğerleri delininceye kadar çalıştırıp kullanıp atıyordu. Siz Dallas’la petrol zenginlerinin maceralarını dinlerken onlar İslâm coğrafyasını kan gölüne çeviriyor ve yeraltında ne varsa Batı'ya akıtıyordu. Ne diyelim bari şimdi yeniymiş gibi bu habere bakıp uyumayalım.

Guardian'da yer alan habere göre, dünya üzerinde faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşunun imzasıyla yayınlanan raporda, birçok Batılı ülkenin Afrika ülkelerini kullanarak her yıl en az 60 milyar dolar kazanç elde ettiği belirtiliyor. Bu gelirin elde edilmesi için birçok dolambaçlı yöntemin kullanıldığı belirtiliyor. Bu yöntemlerin başında Afrika ülkelerine yapılan yardımlar geliyor. Batılı ülkelerin Afrika'ya yaptığı yardımı kat kat fazlasıyla geri aldığı yöntemleriyle birlikte anlatılıyor.

Afrika Her Yıl 60 Milyar Dolar Açık Veriyor

Raporda, Batılı ülkelerin Afrika'ya her yıl kalkınma yardımı ve borç adı altında 134 milyar dolar PARA gönderdiği belirtiliyor. Aynı ülkelerin Afrika'dan başta vergi kaçakçılığı olmak üzere birçok dolambaçlı yolu kullanarak her yıl elde ettiği gelirin ise 192 milyar dolar olduğu kaydediliyor. 

Afrika'ya batıdan gelen miktar 134 milyar dolar, çıkansa 192 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Aradaki farksa 58 milyar dolar. Afrika'nın her yıl bu şekilde, yardım alıyormuş gibi sömürüldüğü belirtiliyor. 

Afrika'ya yardım adı altında gönderilen yıllık miktar 30 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Yardımı gönderen ülkelerinse Afrika'dan aynı yıl içerisinde aldığı PARA bu miktarın altı katından fazla. Batılı ülkeler Afrika'ya gönderdiği diğer parayı ise borç olarak veriyor ve faiziyle geri alıyor. Afrika ülkelerinin batıya her yıl ödediği borç taksitinin 21 milyar dolar olduğu belirtiliyor. 

Devletleri Borç Veriyor, Şirketleri Sömürüyor

Raporda yer alan bilgilere göre, bu çark sayesinde borç batağına saplanan Sahraaltı Afrika ülkeleri ne borçlarını ödeyebiliyorlar ne de yeraltı kaynaklarını Batılı şirketlerin talan etmesine engel olabiliyorlar. 

Batılı hükümetlerin destekledikleri şirketler, vergiden muaf bir şekilde Sahraaltı Afrika ülkelerinin yeraltı kaynaklarını istedikleri gibi kullanıyorlar. Batılı ülkelere borç ve yardım kanallarıyla bağımlı hale getirilen Afrika ülkeleri ise bu ülkelerin şirketlerinin talanına engel olamıyor. 

Raporda imzası olan sivil toplum kuruluşlarından Sağlık ve Açlık Hareketi'nin Direktörü Martin Drewry bu durumla ilgili yaptığı açıklamasında, "Hadi olması gerektiği gibi konuşalım, bu devam eden çapulculuktur, cömertliğin tam tersi. Ve şunu kabul etmeliyiz ki, uluslararası olarak işletilen bu finansal sistemin kalbi Londra'dır" ifadelerini kullanıyor. 

Afrika ülkelerinin modern dünyada nasıl sömürüldüklerini ortaya koyan raporun altında, Londra ve Afrika merkezli çalışan 13 ayrı sivil toplum kuruluşunun imzası bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.