Ali Erbaş, Dinlerarası Diyalog ve Diyanet


M. Taha İnci

M. Taha İnci

27 Aralık 2017, 14:52

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in istifasından sonra yerine Prof. Dr. Ali Erbaş getirildi. Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bir takım iddialar kamuoyunun gündeminde yer buldu. Ehl-i Sünnet’e yakınlığıyla bilinen bir çok isme göre Erbaş, hayatını “Dinlerarası Diyalog” çalışmalarına hasretmiş birisi. “Dinlerarası Diyalog” sapkınlığı denilince akla tabiî olarak her şeyden önce FETÖ geldiğinden, tepkilerin dozu da yüksek oldu o dönemde. Erbaş’a yüklenilmesinin akabinde, çiçeği burnunda başkana medya ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ sahip çıktı. Biz de bu yazı dizimizde “Ali Erbaş kimdir?” sualine cevap aramaya çalıştık.

Dinlerarası Diyalog ve FETÖ
Fetullahçı yapılanmanın gerçek yüzünü feraset sahibi Müslümanlar 30-40 sene evvelinden görmüş olsa da, bunun ayan olması, FETÖ’nün hükümetle bozuşmaya başladığı demlere ve bilhassa 17-25 Aralık 2013 tarihine tekabül eder. Fetullah Gülen’in emperyalistler tarafından kurgulanan gayet tertipli bir projenin kuklası olduğunu o tarihe kadar anlamayanlar, 17-25 Aralık’ta bunu net olarak idrak etti mi bilemeyiz; fakat şunu belirtmemiz gerekiyor ki FETÖ’nün asıl misyonu, devletten ziyade Müslümanların imanına tasallut etmekti. 15 Temmuz 2016 gecesi, FETÖ’nün, zaten her kademesine Siyonist-emperyalistler tarafından sızdırıldığı devleti tamamen ele geçirmeye teşebbüs etmesinin ardından Müslümanların imanına yönelik yaptıkları taarruz da sekteye uğradı. İşte “dinlerarası diyalog” ve “ılımlı İslâm” bu taarruzun adıdır.

Bu zaman zarfında, bilhassa 17-25 Aralık’ın hemen akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paralel Yapılanmaya karşı bakanlar, milletvekilleri, profesörler, akademisyenler başta olmak üzere tüm vatandaşları birlik olmaya çağırdığı halde, başta Diyanet İşleri olmak üzere birçok devlet müessesesi Fetullah Gülen ve Dinlerarası Diyalog faaliyetleri konusunda doğru düzgün bir çaba göstermedi. 15 Temmuz’a kadar FETÖ ve Dinlerarası Diyalog hakkında hiçbir kelam etmeyenler, savaşı kimin kazanacağı belli olunca saflarını tayin etmeye başladı. 15 Temmuz öncesinde “ılımlı İslâm” ve “dinlerarası diyalog” projelerine en çok desteği veren Diyanet İşleri Başkanlığı ise 15 Temmuz sonrasında, FETÖ’nün Müslümanların imanını ifsad etmeye çalışan esas tehlikeli yönüne dâir gerçekçi bir izah getiremedi ve tepki koyamadı.

İşte böyle bir konjonktürde, ismi “dinlerarası diyalog” projesi ile anılan Ali Erbaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı vazifesine getirilmesi Diyanet hakkındaki şüphelerin daha da artmasına yol açtı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı
1994 yılında Fetullah Gülen’in kurduğu ve başkanlığını kendisinin yürüttüğü Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından kurulan Kültürlerarası Diyalog Platformu’nun yönetim kurulu başkanlığını 1994-1995 yılları arasında, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski dekanı Suat Yıldırım üstlenmişti. Fetullah Gülen’in eski bir ev arkadaşı olan Suat Yıldırım denilen şahıs, hem dinlerarası diyalog için hem de FETÖ’cü imamlar yetiştirilmesi için konferanslar vermiş birisi. Her ne kadar reddetse bile Ali Erbaş’ın da, Suat Yıldırım ile tüm Abant toplantılarında yer aldığı iddia ediliyor ve üstelik bazı isimlerin söylemleri ve bir takım belgeler Erbaş’ın o toplantılarda bulunduğunu ispatlar nitelikte. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde dahli olan Amerikan ajanları Graham Fuller ve Henri Barkey’in de bu toplantılara iştirak ettiğini bir not olarak ekleyelim.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Adil Öksüz ismini duymayan kalmamıştır. Darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğu söylenen firarî Adil Öksüz’ün doktora tezini kabul eden jürinin başkanı da Suat Yıldırım. Jüride, Suat Yıldırım’la birlikte, Ali Erbaş, Davut Aydüz, Yakup Çiçek ve Muhammed Aydın’ın da imzaları bulunmakta. Yanlış anlaşılmasın, katiyetle, jüride bulunanların tamamını FETÖ’cü olmakla itham etmiyoruz; fakat Suat Yıldırım’ın FETÖ’den firarî olduğunu, yine jüride bulunan ve zamanında Samanyolu TV’de programlar yapan diyalogcu Prof. Dr. Davut Aydüz’ün de FETÖ’den tutuklu olduğunu belirtelim.

Kültürlerarası Diyalog Platformu’nun yönetim kurulu başkanlığını yapan isimlerden birisi de Cemal Uşak... FETÖ’nün para babası ve Türkiye’deki sermaye ayaklarından biri olan Uşak, yine FETÖ’nün medyada tetikçiliğini yapan Rota Haber adlı sitede yazarlık da yapıyordu. Uşak’ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü dönemde Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP)’nun yönetim kurulu listesinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın ismi de yer alıyor.

Hülasa; Kültürlerarası Diyalog Platformu üye listesinin neredeyse tamamı FETÖ’cülerden müteşekkil. Ayrıca, KADİP’in eski ismi ise Dinler Arası Diyalog Platformu idi; fakat tepkilerden sonra ismi değiştirildi ve Kültürlerarası Diyalog Platformu olarak faaliyetlerine devam etti.

Abant Toplantılarına Kimler Katıldı?
“Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Kültürlerarası Diyalog Platformu” tarafından her sene tertib edilen “Diyalog” toplantılarında Ali Bulaç, Arif Gökçe, Cemal Uşak, Faruk Tuncer, İlyas Üzüm ve Niyazi Öktem ile beraber, Vatikan temsilcisi George Marovitch, Dozideos Anagnasdopavios ve Yusuf Altıntaş gibi Kilise ve Havra mensupları yer alıyordu. Elbette bunlardan ibaret değil toplantılara katılanlar. Abant Toplantıları listesinde Şahin Alpay’dan Murat Belge’ye, İbrahim Cerrah’tan Cafer Solgun’a yüzlerce isim bulabilirsiniz. Bu toplantılara katılan, ismini telaffuz ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının (!) müşterek paydası ise tamamının FETÖ’cü olması...

(Devamı gelecek)

Baran Dergisi 572. Sayı

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan - 3 hafta önce
gözgöre göre diyalogcu fetocu birini diyanetın basına getirdiler
Avatar
Rıza alp - 3 hafta önce
Bu adamın diyalogcu olduğunu resmen kabul etmiyorlar. Adam hayatını fetöye vakfetmiş
Avatar
semih - 3 hafta önce
hutbeleri bile problemli bu adamın
Avatar
merve gülmez - 3 hafta önce
diyanet sıfırdan kurulmalı