Büyük Oyun


Yunus Ekşi

Yunus Ekşi

12 Şubat 2019, 17:44

İfade etmeye çalışacağımız bu konu, bir komplo teorisi değildir. Milletin ve devletin başına gelebilecek en büyük tehlikedir.

Bankacılık sisteminin son evresi diyebileceğimiz dijital bankacılık, öyle algılandığı gibi teknolojiyi yeni bir modelle uygulamak değildir. Bu aslında konvansiyonel bankacılığın kuruluş mantığından geçirdiği süreçlerin temel işlevi olan faizle para satmanın en ileri kalesi demektir.

Dijital bankacılıkta, banka ve çalışanların olması gerekmiyor. Fiziki bankaların personelleri ile yaptığını artık maliyetsiz yapmanın adı dijital bankacılıktır.

Bu yeni süreçte de tüm bankacılık işlemlerini yapabiliyorsunuz.
Peki, madem aynı şeyler yapılacak, farklılık sadece isimle mi geliyor?
Varsa bu farklılık halkın işine yarayacak mı? Devletin işine yarayacak mı?
Dijital bankacılıkta nakit kullanımını tamamen ortadan kaldırarak aslında ne hedefleniyor?

Bankalarda bilgisayarlar kullanıldığı günden beri bankacılık dijital sisteme geçmemiş miydi ki, yeni bir tanımlamayla, müşterilerine yeni şeyler sunuyor? Bu gerekçe ile yoğun bir reklamla algı oluşturmak isteniyor?

Müşterilere cazip gelecek ve dijital kullanım biçimini nakitsiz topluma geçmeye yönelik bu minvalde bir kaldıraç olarak kullanmak isteyen bankalar; “eğer bu dijital sistemimizi kullanırsanız birçok masraftan kurtulacaksınız” diyerek buraya yönelişi artırmakla aslında neyi hedefliyor?

Şimdi birçok kişi bankaların yukarıda ifade ettiğim personel ücretleri ve dükkân kiraları gibi masraflarını sıfırlamak amacıyla bunu istediğini düşünebilir. Evet, bu bir yönü ile doğrudur. Ama bankaların yapmak istediği asıl şey bu değildir.

Bu süreç, sistematik biçimde devletin içine yerleştirilmiş finans kriptoların da yoğun ve sinsi çalışmaları ile; Merkez Bankası, BDDK, SPK gibi finans sisteminin önemli denetim merkezleri üzerinde işler hâle getirilmek isteniliyor.

Malumunuz 2008 krizini çıkaran aslında dijital bankacılıktı. Çünkü bankalar, kanunlardan aldıkları güçlerle para yaratma, yoktan var etme, bunu bilgisayar ortamlarında yazmakla büyük bir kudrete sahip oldular. Tabiî hiçbir vatansever insanın, bu sistemin gelişimi, sürdürülmesi ve milletin ve devletin aleyhinde bunun için çalışması düşünülemez.

Bankacılık düzeni, 2008 krizinin gerçek sahibi olarak, perde arkasından kripto paraları gündeme getirdi. Bütün uluslara küresel finans yapılanması ile vurduğu borca dayalı kölelik damgasını devam ettirebilmesi için kendilerine alternatifmiş gibi kripto para modelini altyapısı ile beraber, bir anda şifreli bir isimle gündeme getirdiler. 

Yeni oyunlar, yeni sistem için kurgulanmıştı. İlginçtir ki bankacılık sistemine alternatif diye takdim edilen bu kripto para üretme yapısı, yine bankacılık sistemi içinde piyasa oluşturdu. İnsanlar verilmiş yemlerle bu tuzağa çekildi. Yemlenenlerle bu işin savunucuları oluşturuldu. Ve şimdi sanal kripto yani olmayan para tanımlamaları dolar karşısında bir değer tanımlamasına sahip oldu. Nakit olan dolar, ürettiği sanal dolarlar da dahil olmak üzere aynı sistem kurucular tarafından, insanların varlıklarını eritecek şekilde tatbik edildi, ediliyor.

Şimdi dünyanın toplam GSMH’si 80-90 trilyon dolar arası iken, küresel finans sistemi dünyayı 230 trilyon dolar borçlandırabiliyor. Somut parayı tamamen ortadan kaldırmak için kripto paraların bir geçiş evresi olarak kullanan küresel finans, artık ya tamamen yok olacak, bir dünya isyanına sebebiyet vererek, halklar ülkelerindeki sistemleri devirecek. Yahut Venezüella'da başlatmak istedikleri gibi birçok yerde peşpeşe iç savaşlar ve ekonomik krizler başlatarak; sürekli yaptıkları nüfus kırma çalışmalarını yürütecekler, insanları dolaylı yollardan öldürerek dünya nüfusunu azaltmak isteyecekler. Ardından da dünyaya devletler üzerindeki egemenliklerini kullanarak yeni bir uluslararası para sistemini önerecekler. Bunlar şeytanın çocukları...

İşte bankacılık sistemi dijital tanımlamasını bu hedefe doğru götürmektedir. Büyük oyun yeniden kurularak; sanal kredi ile reel malları alacak para kredi sistemi devam ettirilecektir.

Devletin bekasını, milletin iktisadi geleceğini direkt etkileyecek bu durumu fark edecek olan siyasîler; en millî, en yerli siyasîler olarak geciktirmeden yasal talep ve düzenlemelere yönelmelidir.

Türkiye’nin sorunlarının, (terör dahil) temel kaynağı olan bu konu; milleti için var olduğunu, çalıştığını, devletin bekası için uğraştığını söyleyen hiç bir siyasinin teğet geçeceği bir konu değildir.

Dijital bankacılık kontrol edilemez, sınırsız sanal kredi üretecek. İnsanların gerçek mallarına el koyacak dijital bankacılık sistemi, mevcut Merkez Bankası, BDDK ve SPK yasaları ile aktif hale getirilmeden önce, bütün bu kanunlar, milletin ve devletin bekası için gözden geçirilerek, bu sömürü düzeneğini engelleyecek şekilde düzenlenmesi lazım.

Kanaatimiz odur ki, bu konu karşısında bütün siyasî söylemler, halkın nazarında itibarsız kalacaktır.


Baran Dergisi 630. Sayı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muzaffer Çabukoğlu - 4 ay önce
Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Dijital para küresel sömürgecilerin zaten kağıt para ve kaydi para/elektronik para ile 200 yıldır yaptıkları hakimiyet ve sömürünün dijital teknoliji ile süslenerek devamından ibarettir.