Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler Faizin Çarkı mı Oluyor?


Yunus Ekşi

Yunus Ekşi

09 Ocak 2019, 16:02

Türkiye Kalkınma Bankası’nın ülkeyi kalkındırma maksadıyla kurulduğu herkesçe malumdur. Kalkınmak demek; GSMH’nın borca oranla büyümesi, borcun küçülmesi, milli gelirin eşit biçimde tabanda büyüyerek artması ve böylece makro göstergeleri destekleyecek politikaların uygulanması demektir. Ama ne hikmetse Türkiye’de bir kurum iyi bir niyetle kurulsa bile zaman içinde amacından uzaklaşmaktadır. 

Şimdi Kalkınma Bankası, kamunun önemli borçlanma enstrümanlarından biri haline getirilmesiyle öne çıkıyor.İsmini Kalkınma Bankası olarak da verseniz, kurulu iktisadi model içerisinde borca bağımlı faaliyet gerçekleştirmenin dışına çıkılması mümkün değildir.

Bankaların ve özel sektörün faizci sistem içinde oluşturduğu borç yükünü, kamunun üzerine almaya yönelik hamleler; kamu borcunun GSMH’ya oranla düşük olması değerlendirilmek isteniyor. Bu durumda genel göstergelerde, kamu kesiminin borcunun yükselmesine şahit olacağız.

Türkiye Kalkınma Bankası’nın reel üretimi kalkındırmak için yeni faizsiz bir yapılanmaya gitmesi gerekirdi. Beklenen, Türkiye Kalkınma Bankasının ‘gömlek değiştirmesi’ idi; Müslüman kimliğiyle bilinen Ak Parti’nin temel dünya görüşü istikametinde faizsiz bir modelin motor gücü olmasıydı.

VDMK Bu Ne İşe Yarar?
21.11.2018 BDDK genelgesine göre;

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler sıfır risk kapsamına, devlet tahvili bono borçlanma senedi statüsüne getiriliyor. Satılamayan gayrimenkullerin faizli yatırım kağıtlarına dönüştürülmesi ile, bu kağıtları alanlara hem faizler ödenecek hem de bu gayrimenkuller satılmış olacak. 

Oysa Türkiye’de iki milyonun üstünde resmi, üç milyon civarında da gayri resmi satılmak üzere atıl bekleyen gayrimenkul olduğu söyleniliyor. Bu gayrimenkul stokunun yine bu şekilde borçlanarak bitirilmesi; emlak sektöründeki gayrimenkullerin parasal büyüklüğü oranınca kamu üzerindeki faiz yükünü artıracak.

Peki Varlığa Dayalı Menkul Kıymet Nedir?
VDMK ihraca talep ağırlıklı olarak; bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken, kaynak kuruluş olan beşbankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu. 

Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım’ın tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 3,15 milyar TL nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK’ların tamamı 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satıldı. 

Bu ne demektir? Para olmadığı için, varlıkların alacak ilişkisi üzerinden borçlanma yolu oluşturuluyor. 3.15 milyar TL nominal değerli fonlama talebi faiz yapısının kârıdır. Varlığa dayalı menkul kıymet; alacak karşılığında faizli borçlanma evrakıdır. İskontolu, sabit ya da değişken faizli ihraç edebilen kuruluşlar; bankalar, finans şirketleri, finans kiralama şirketleri, gayrimenkul yatırım ortaklığıdır.

Milleti önce borçlandıran, sonra parayı kısıtlı hale getirerek vatandaşı o borçları ödeyemez hale düşüren, aşama aşama insanların mallarına hacizler koyup elinden alan, fabrikaları kapatarak el koyan bankalardır. Bankaların elinde, ipotek teminatlı menkul kıymetler var. Bu gayrimenkuller bir varlık fonunda toplanıyor. Buna karşı fonda paydaş bankalar teminat oluşturacak. Bu bankalar kamu bankaları olacak. Bu teminatlı ipotekli gayrimenkuller buradan Türkiye Kalkınma Bankası’na devredilecek. 

Türkiye Kalkınma Bankası da çıkardığı varlığa dayalı menkul kıymeti kamu bankasına verecek. Kamu bankası bir teminat karşılığında varlığa dayalı bir teminat almış olacak. Bu işlemlerin hepsi menkul kıymetleri likit hale getirip düşük maliyetli para bulmak olarak faizli gerçekleşecek.

Görülen o ki hükumetimizin faizliymiş faizsizmiş gibi bir kaygısı söz konusu değil. Türkiye Kalkınma Bankası’nın borçlanma kabiliyeti arttırılırken, neticede bu kamu üzerinden halka yansıyacaktır. 

Çok yazık...

Oysa bu işler paralel bir sistemle faizsiz de yapılabilirdi.

Baran Dergisi 625. Sayı
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.