11.05.2017, 13:36

8. Uluslararası Dergi Fuarı’nın Ardından

Türkiye Dergiler Birliği’nin düzenlediği Uluslararası Dergi Fuarı’nın sekizincisi 4-9 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul Sirkeci Tren Garı’nda gerçekleştirildi. Hindistan, Pakistan, Yunanistan, Makedonya, Filistin, Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ, Avusturya, Almanya, Hollanda, Suudi Arabistan, Sudan, Cezayir, Mısır, Irak, İran ve Endonezya’nın da aralarında bulunduğu yirmi beş farklı ülkeden 400 dergi fuara katıldı.

 Biz de geçen senelerde olduğu gibi, Baran ve Aylık Dergisi olarak fuara iştirak ettik. Standımıza gelen katılımcılarla muhabbet ettik. Okurlarımız ile bir araya gelip, yayınlarımız hakkındaki tenkitlerini dinledik. İlk defa Baran ve Aylık Dergisi ile tanışanlara dergilerimiz hakkında bilgi verdik.

Fuar sekiz yıldır düzenleniyor ve dünyadaki ilk ve tek dergi fuarı olma özelliğini taşıyor. İlk gün biraz durağan geçti. Sonraki günlerde, ilk güne nispetle katılım arttı. Standımızı ziyaret edenlerden bazıları Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun 29 Kasım 2014’te “Adalet Mutlak’a” isimli konferansına katıldıklarını belirtti. Kendilerinin hâl ve hatırını sordular; biz de “Ölüm Odası B-Yedi” eserinin her hafta dergimizde tefrika edildiğini, fikir damıtmaya devam ettiğini söyledik. Kendilerine iyi dileklerini ilettiler ve “Adalet Mutlak’a gibi bir konferans daha olsa ne güzel olur” diye ilave ettiler.

Fikir namuskârlığı adına menfi tenkitlerden birini belirtelim; Baran Dergisi’nin sadece iki sayısını okuyan bir arkadaş ziyaretimize geldi ve tanışma faslından sonra “Ak
Parti’yi biraz fazla desteklemiyor musunuz?” diye bir soru yöneltti. Biz de kendisine son haftalarda çıkmış dergilerimizden bir dizi takdim ettik. Ertesi gün standımızı yeniden ziyarete gelen arkadaşla; bütüne bakmadan parça üzerinden hareket etmenin yanlışlığı noktasında mutabık kaldık.

Yine ziyaretimize gelenlerden birisi de Afganistan merkezli Eslah Milli Dergisi’nden Mehmet Ekber idi. Derginin ekibi Afganistan’da çalışmalarını devam ediyormuş. Onlar da bizim gibi Nakşîler. Türkiye ve Afganistan hakkında fikir mütalaasından bulunduk. Son derece verimli bir alışveriş oldu.

Hemen yanı başımızda geçen yıldan göz aşinalığımız olan Köprü Dergisi vardı; onlar da Üsküp’ten katılıyorlar. Köprü’nün yazarlarından Mehmed Arif Bey ile kaynaştık ve hatta kendisiyle dergimiz için bir de röportaj yaptık. Makedonya’nın bir gözünün Türkiye’de olduğunu ifade etti. Baran Dergisi 530. sayısında “Arnavut Kahramanımız Şehid Adem Yaşari!” başlıklı bir yazı olduğunu belirtip, okuması için ona verdik. Onların dergisi de bizim gibi, on yılı aşkın süredir yayın hayatına devam ediyormuş. Mehmed, BD-İBDA hakkında mâlumatı olduğunu belirterek “Salih ağabeyin başına gelenleri takip etmiştik, kendisini çok seviyoruz” dedi.

Baran Dergisi’nin 483. sayısında röportajını yayımladığımız Sosyolog Erol Erdoğan ile de rastlaştık; kendileri Baran ve Aylık ekibine selâm gönderdi.

Toparlayacak olursak, Baran ve Aylık Dergisi’ni takip eden-etmeyen, ziyaretimize gelen herkesle usulünce münasebet kurmaya çalıştık.

Bahse konu olanlar haricinde yine pek çok ziyaretçi ve katılımcı ile görüşme fırsatı yakaladık. Bunların büyük bir kısmı da son derece verimli geçti.

Öte yandan Baran Dergisi Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı Kâzım Albayrak da 6 Mayıs Cumartesi günü saat 14:30’da fuara katılarak Baran ve Aylık dergisi okurları ile buluştu; Kâzım Albayrak bu etkinlik kapsamında bir konuşma yaparak dergicilikten bahsetti...

Geçtiğimiz senelerde gerçekleştirilen fuarlara nisbetle hem katılımcıların alâkası hem de dergilerin niteliği bakımından daha iyi bir görüntü arz eden fuar bizim açımızdan oldukça bereketli geçti. Buna rağmen organizasyonda ufak tefek aksaklıklar da gözlemledik ve yetkililere ilettik. Gelecek sene bu aksaklıkların giderilmesini ümit ederiz. 

Baran Dergisi 539. Sayı
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü