ABD Somali’de yeniden asker konuşlandırıyor

Biden yönetimi geçtiğimiz günlerde, ABD başkanı Donald Trump’ın Aralık 2020’de Somali’den yaklaşık 700 ABD askerini geri çekme kararını tersine çevirerek, ABD askerlerine Somali’de “kalıcı bir varlık” sağlanacağını duyurdu.

Afrika 30.05.2022, 14:05
ABD Somali’de yeniden asker konuşlandırıyor

ABD’li askeri uzmanlara göre; Biden yönetiminin kararını muhtemelen birkaç faktör tetikledi.

ABD’li Güvenlik politikası uzmanı Paul D. Williams; “Somali’deki güvenlik koşulları, El-Şebab’ın sivillerin yanı sıra Somali, Afrika Birliği ve diğer güçlere yönelik saldırılarını artırmasıyla kötüleşiyor. ABD’nin çekilmesinin ardından El-Şebab saldırılarının 2021’de bir önceki yıla göre %17 arttığını ve diğer güvenlik güçlerine karşı savaşlarda %32’lik bir artış olduğu görüldü.” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Yeni Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud; “ABD’yi, ülkemizin istikrarı ve teröre karşı mücadele arayışımızda güvenilir bir ortak olarak görüyoruz. ” açıklamasında bulunararak Trump’ın çekilme kararının “yanlış” ve “terörle mücadele operasyonlarını kesintiye uğratan” “aceleci bir karar” olduğunu belirtmişti.

Yapılan açıklamaya göre yeni düzenleme, Somali hükümetinin rızasıyla ABD ordusunun ‘tehlike gördüğü unsurlara’ tek taraflı olarak saldırılarda bulunmasına da izin veriyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü