Eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma tutuklandı

Güney Afrika'nın 2009-2018 dönemi Cumhurbaşkanı Jacob Zuma (1942-) tutuklandı. Güney Afrika'da ilk defa bir cumhurbaşkanı tutuklanmış oldu.

Afrika 09.07.2021, 12:30 09.07.2021, 10:39
Eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma tutuklandı

Jacob Zuma, cumhurbaşkanlığı döneminde büyük çapta yolsuzluk yaptığı iddiasıyla yargılanıyordu ancak Zuma bu suçlamadan değil başka bir suçlamadan dolayı hapse girdi.

"Mahkemeye saygısızlık"

Yolsuzluk yargılaması duruşmalarına çağırıldığı halde katılmayan Jacob Zuma "mahkemeye saygısızlık" suçlamasından 15 ay hapse mahkum edildi.

Bu karar sonrasında önce direnip sonra teslim olan Jacob Zuma hapsedildi. Yolsuzluk davaları süren 79 yaşındaki eski cumhurbaşkanının bu suçlamalardan da yeni ve daha ağır hapis cezalarına çarptırılması bekleniyor.

Hakkında bir af kararı çıkmaması durumunda yaşı ilerlemiş olan Jacob Zuma'nın hapiste hayatını kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor.

"Eski rejim benden intikam alıyor"

Jacob Zuma, Güney Afrika'daki ayrımcı ve beyaz azınlıkçı 'Apartheid' rejiminin 1994'te yıkılmasının ardından kurulan yeni rejimin dördüncü cumhurbaşkanıydı. Jacob Zuma hakkındaki yolsuzluk yargılamaları için "Eski Apartheid rejimi benden intikam alıyor" demişti.

Yorumlar (0)
34
açık
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü