Fas, Cezayir’in diplomatik ilişkileri kesme konusundaki ‘haksız’ kararından üzgün

Fas, Cezayir'in diplomatik ilişkileri kesme yönündeki ‘tamamen haksız’ kararından duyduğu üzüntüyü ifade ederek, kararın arkasındaki ‘asılsız ve saçma’ gerekçeleri reddetti.

Afrika 25.08.2021, 11:00
Fas, Cezayir’in diplomatik ilişkileri kesme konusundaki ‘haksız’ kararından üzgün

Fas Dışişleri Bakanlığı tarafından dün geç saatlerde yapılan açıklamada, son dönemde gözlemlenen gerginliği tırmandırma mantığı göz önüne alındığında bu kararın beklendiği vurgulandı

Bunun arkasındaki ‘asılsız ve saçma’ gerekçelerin reddedildiği ve alınan karardan üzüntü duyulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Fas Krallığı, Cezayir halkının güvenilir ve sadık bir ortağı olmaya, Mağrip bölgesinde barışçıl ve yapıcı bağlar geliştirmek için özenle ve sorumlu bir şekilde çalışmaya devam edecektir” denildi.

Ne olmuştu

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramdane Lamamra, dün akşam ‘düşmanca eylemleri’ nedeniyle Fas ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu.

Lamamra konuya ilişkin dün akşam düzenlediği basın toplantısında, “Cezayir, Fas Krallığı ile bugünden başlayarak diplomatik ilişkileri kesmeye karar verdi. Tarih, Fas’ın Cezayir’e yönelik kötü ve düşmanca tavırlarını kanıtlamıştır” diye konuştu.

Lamamra, bu sözleri ile 1963 savaşından başlayarak, Fas’ın İsrailli bir şirketin yaptığı Pegasus casusluk programını kullanarak Cezayirli yetkilileri takip etmesine kadar atıfta bulundu.

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü