Hartum'da hükümet karşıtı gösteriler yeniden başladı

Yüzlerce Sudanlı bugün, başkent Hartum'da gösteri yaparak, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının devrilmesinin ardından ülkede seçimler yapılana kadar yönetmekle görevli hükümetin istifasını talep etti.

Afrika 16.10.2021, 20:00
Hartum'da hükümet karşıtı gösteriler yeniden başladı

Ülkenin kuzeyinden geldiğini söyleyen Sudanlı Yahya Muhi el-Din, cumhurbaşkanlığı sarayı önünde, Abdullah Hamduk başkanlığındaki hükümetin görevden alınması çağrısında bulundu.

Sudan'da siyasi sahnede taraflar arasındaki farklılıkların arttığını belirten Din, “Tüm devrimci güçleri içeren bir hükümete ihtiyacımız var” dedi.

Başarısız bir darbe girişiminden yaklaşık bir ay sonra Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ülkesinde şu an yaşanan siyasi gerilimi en kötü ve en tehlikeli kriz olarak nitelendirdi. Hamduk, krizden çıkılması, gerginliğin derhal durdurulması, diyalogun başlatılması ve geçiş organlarının derhal çalışmaya başlaması amacıyla 10 maddelik bir yol haritası uygulama sözü verdi.

Ülkelerini dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olarak kabul eden Sudanlılar, hükümetin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile vardığı mutabakat kapsamında kemer sıkma politikası nedeniyle ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya.

Öte yandan, iktidarın tamamen sivillere devredilmesi çağrısında bulunan çok sayıda Sudanlı ise Perşembe günü 'milyonluk gösteri' çağrısında bulundu.

Siviller ve ordudan oluşan geçiş otoritesinin 2023'te yapılacak genel seçimlere kadar ülkeyi yönetmesi kararlaştırılmıştı.

Yorumlar (1)
Mustafa 1 yıl önce
Gelen gideni arattı, Haması destekleyen Ömer el-beşir gitti, yerine Hamasın Sudan'daki mal varlıklarına el koyan , İsrail uşakları geldi
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü