Ali Erbaş: Deizmin yayıldığı yönündeki iddiaları kabul etmiyorum

Ali Erbaş, özellikle imam hatip öğrencilerinde olmak üzere deizm ve ateizm oranlarının arttığı iddiasını kabul etmedi.

Akaid 06.01.2022, 17:24
Ali Erbaş: Deizmin yayıldığı yönündeki iddiaları kabul etmiyorum

Gazetecilerle bir araya gelen Ali Erbaş, deizm oranlarının arttığına yönelik araştırmaların amaçlı olduğunu, kendi araştırmalarında bunun oranlara bile girmediğini söyledi.

Erbaş, özellikle imam hatip öğrencilerinde olmak üzere deizm ve ateizm oranlarının arttığı iddiasını kabul etmedi.

Kendi yaptırdıkları araştırmalarda deizm ve ateizmin oranlara bile girmediğini söyleyen Erbaş, "Ateizim konusu çok eskiden beri gündemde ve kendileri kendi çaplarında propaganda yapan bir kurumdur. Dernekleri de var. Bununla mücadelede, doğru dini bilgiyi sünnet çizgisinden anlatmaktan geliyor. Ne kadar çocuğumuza ulaşabilirsek onları bu ateizmden uzak tutmuş oluruz. Netice itibarıyla insanların özgürlükleri vardır. Özgürlük alanlarına girmek mümkün değil. Biz vazifemizi yaparız gerisini Allah'a bırakırız. Verilen rakamlarının doğru olmadığını söylemek isterim. Deizim konusu gündemimize getirildiğinde bir kanala çıkmıştım ve şöyle söylemiştim: Deizm konusu özellikle imam hatip okullarında arttı denmişti.

Ben hiçbir imam hatip talebesinin hiçbir Müslüman'ın peygamberi inkar eden bir teoriye tenezzül edeceği kanaatinde değilim demiştim. Ve deizmi tarif etmiştim. Deizm peygamberi inkar etmez. Onların ifadesine göre hiçbir şeye karışmayan bir Tanrı, hiçbir işe karışmayan bir Tanrı. Allah demek istemiyorum özellikle. Ve peygamberi devreden çıkaran bir anlayış. Bu tarifin ardından hangi Müslüman böyle bir anlayışa meyledebilir demiştim.

Hemen ondan sonra Diyanet olarak, hocalarımızla 3 günlük çalışma yaptık. Ateizm, deizm, ve agnostisizm konusunda. Bundan 6 ay kadar önce yaptırdığımız araştırmada deist misin sorusuna cevap, orana bile girmedi. Bu sizin verdiğiniz çalışmaları kimler yapıyor bilmiyorum. Sayıları artsın diye yapılan anketler var, onlarla karıştırmamak lazım. Diyanet olarak yayınlarımızla çalışmalarımızla gayretlerimize devam ediyoruz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü