28 Şubat Mağduru Cihat Özbolat 22 Yıldır Cezaevinde!

28 Şubat döneminde 22 yaşında mahkûm edilen Cihat Özbolat, 22 yıldır cezaevinde…

Siyaset 18.12.2017, 13:29 18.12.2017, 17:52
28 Şubat Mağduru Cihat Özbolat 22 Yıldır Cezaevinde!

28 Şubat'ın genç mahkûmlarından biri de Cihat Özbolat. 22 yaşında FETÖ’cü hakimler tarafından haksız yere içeri alındı. Kendisiyle yaşıt ve aynı suçla suçlanan Yakup Köse ve şehit Halil Kantarcı ise bu dosyalardan dışarı çıkarken, Özbolat 22 yıldır cezaevinde yatıyor.
Özbolat’ın suçu ise, 28 Şubat döneminde başörtü eylemlerine katılması ve pankart asması… Bu eylemleri ise 28 Şubat’ın Müslümanlara göz açtırmayan darbecilerine karşı yaptı. 1995 yılında Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınan Özbolat, iktidar değiştiği ve FETÖ’cü hâkimler yargılandığı halde hala içeride…

Cezayı Veren FETÖ’cü Hâkim

İlk mahkemede örgüt üyeliğinden 36 yıl hapis verdiler Özbolat’a. Gerekçeli kararda Yargıtay’a mesaj gönderir gibi ‘daha fazla ceza veremiyorum’ ifadesi verilmiş. Özbolat’ın dosyası Yargıtay’a gittiğinde Şişli Karakolu’ndan tutanak istemişler, fakat tutanak bulunamamış. Daha sonra 2001’de idama döndürmüşler cezayı. Özbolat “İBDA-C örgütünde bana da rol biçmişler, ancak liderlik ile suçlanıp 16 yıl boş yere yatırdıkları Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi, biz hala yatıyoruz. Bize ceza veren hâkim Şerafettin İste Fetullah Gülen’in gıyabi tutukluluğunu kaldıran ve böylece yurt dışına kaçmasına sebep olan kişi. Bu zat bize ceza vermeden önce Orgeneral Kıvrıkoğlu’yla konuşmuştu” diyor.

Özbolat, Erdoğan’a İstekte Bulundu

Özbolat’ı yargılayanlar ise FETÖ’cü… Özbolat’ın Erdoğan’dan bir talebi var. Gerçek Hayat Dergisi’ne konuşan Özbolat, “Tayyip Erdoğan’dan beklentimiz, 28 Şubat mağduru insanları ailelerine kavuşturması. Mahkeme, siyasi davalar diyerek bu işi hükümete, hükümet de mahkemeye bırakıyor. 5 senedir serbest bırakılma umuduyla yaşıyorum. 15 Temmuz’dan sonra OHAL ile bizi kesin bırakırlar diyorduk, ancak olmadı. Cumhurbaşkanımız, ‘beni de o zaman idam edeceklerdi’ dediği halde, kimse dikkate almadı. Aslında meseleler çok iç içe. Biz bu sürecin zindanda mağduriyetini çekmeye devam ediyoruz” diyor.

Tek Dileği Ölmeden Önce Oğlunu Görmek

Metris cezaevine İBDA-C koğuşuna koyulduktan sonra onları tanımaya başladığını söyleyen Özbolat, kitap okuyarak, sohbet ederek, zikir çekerek cezaevi günlerini geçirdiğini ekliyor. Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitiren Özbolat, Tarih Bölümü’ne kayıt olduğunda OHAL’den dolayı kaydı iptal olmuş. Bir diğer uğraşısı ise resim çizmek. Çizdiği resimleri evine, eşine, dostuna gönderen Özbolat’ın yaşlı annesinin tek dileği, ölmeden önce oğlunun özgürlüğüne kavuştuğunu görmek.
 

Yorumlar (6)
melis 4 yıl önce
bu adama yapılan zulmü kimse görmüyor mu ya. neden kamoyu oluşturulmuyor.
xyd 4 yıl önce
"Tek Dileği Ölmeden Önce Oğlunu Görmek" şu cümle bile durumun vehametini göster miyor mu???
Muhammed bozkurt 4 yıl önce
Rabbimiz bize imanî güç ver.Cesaret ver.Ver ki kardeşlerimizin mağduriyetlerinin sonlandırılması için bir şeyler yapalım
Mutlu 4 yıl önce
kim kimden yana? Anlayan yazsın.
isimsiz 4 yıl önce
Allah yardımcısı olsun
Murat Taşkın 4 yıl önce
22 yıl ne demek ya. adamı bir de gencecik yaşındayken almışlar. vicdansız şerefisizleer
17
açık
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü