ABD PKK'ya Tanksavar Dağıttı!

ABD, Türk tanklarına karşı kullanılmak üzere terör örgütüne AT-4 tipi tanksavar dağıttı

Siyaset 24.11.2017, 13:39 24.11.2017, 14:44
ABD PKK'ya Tanksavar Dağıttı!
DAEŞ bahanesiyle Suriye ve Irak'a asker yığarak bölgedeki terör örgütü PYD'yi de silahlandıran ABD, DAEŞ'in temizlenmesinden sonra bölgede kalıcı olmayı planlıyor.
Yıllardır bölgede bir terör devleti kurma çabası içerisinde olan ABD, DAEŞ'in bölgeden temizlenmesinden sonra bu planına hız kazandırma peşinde. ABD, Kuzey Suriye’de PKK’ya anlık destek sunarken Şam yönetiminden bağımsız yeni yerel yönetim birimleri oluşturarak terör devletinin temelini atacak.

Bu seferki bahanesi İran ve Esed yönetimine baskı kurmak olan ABD, Türkiye'nin bölgedeki hamlelerine de engel olmaya çalışıyor. Bölgeden çıkmayarak kendine etki alanı oluşturmak ve petrol kaynaklarını kontrol etmek isteyen ABD, Türkiye'nin operasyon hazırlığında olduğu Afrin'e silah yığmaya devam ediyor.

Tanklar, zırhlılar, ve üzerine uçaksavar monte edilmiş araçlarla konvoy oluşturan teröristler, işgal ettikleri Afrin’de propaganda görüntüleri çekiyor. Hatay sınırındaki ilçeyi yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda tünel ağıyla donatan teröristler, ABD tarafından gelişmiş tanksavar sistemleriyle de teçhiz ediliyor.

Mevzilere At-4 Dağıtıldı

Türk askerine karşı kullanılmak üzere PKK’ya verilen tanksavarlardan bir kısmının görüntülerine ulaşıldı. Pentagon’un Türk tanklarına karşı kullanılmak üzere verdiği AT-4 tipi tanksavarlar, sınır hattı boyunca mevzilenen teröristlere dağıtılıyor. Türkiye ile 130 kilometre sınırı bulunan Afrin’i 2012 yılında işgal ederek tek taraflı kanton ilan eden PKK, Kandil’in atadığı elebaşıların bölgeye gelişiyle birlikte cephe tahkimatına hız verdi. ABD’nin zırhlı ve uçaksavarlar dışında örgüte yolladığı tanksavarların sayısı dikkat çekiyor.

AT-4 tanksavarlarının bir kısmı, Afrin-Raco bölgesinde inşa edilen yeraltı silah depolarında saklanıyor. Yeni Şafak’ın ulaştığı fotoğrafta onlarca AT-4 istiflenmiş halde görülüyor. ABD’nin PKK’ya gönderdiği bu silah, Şırnak’ta 2 Kasım günü Mehmetçiğe karşı kurulan hain pusuda da kullanılmıştı. Pentagon’un, kara gücü PKK’ya desteği AT-4’ten ibaret değil. 200’den fazla Konkurs, Javelin ve TOW tipi antitank silahı ile birlikte 50’den fazla IGLA uçaksavar sistemi de Türkiye’ye karşı kullanılmak üzere sınır boyuna konuşlandırıldı.
 
 

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:50
Güneş 05:38
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:23
Yatsı 22:03
Günün Karikatürü Tümü