ABD’den Adalar Denizi Atağı

ABD, Türkiye’yi Rusya’dan S-400 alımı bahanesiyle F-35 programından çıkarmış ve Türk Hava Kuvvetleri için üretilen altı adet F-35’i de Türkiye’ye vermemişti. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt bir açıklama yaparak, Yunanistan’ın hazır olması durumunda, kendilerinin F-35’leri satmaya hazır olduğunu söyledi.

Siyaset 10.03.2021, 15:51 10.03.2021, 16:09
ABD’den Adalar Denizi Atağı

ABD, Yunanistan’da Türkiye sınırına 20 kilometre mesafedeki Dedeağaç’a askeri yığınağını artırmaya devam ediyor. Yunan medyası, Washington yönetiminin Atina ordusunu güçlendirmek için yeni hibe silah yardımında bulunacağını duyurdu.
Yunanistan ise, ABD’nin bölgedeki varlığını arttırma konusunda her türlü kolaylığı gösterirken, Yunan medyası Washington’un Atina’ya yeni hibe etmesi planlanan muhtemel silahların detaylarını paylaştı.
ABD’nin Yunanistan’a hibe etmeyi planladığı silahlar arasında, 9 adet AH-64D Apache saldırı helikopteri, 50 adet OH-58D saldırı helikopteri ,350 adet M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 adet MLRS paletli roketatar,120 adet M-109A5 paletli Obüs tipi tank, Μ-198/M-119 kısa menzilli top, HEMTT mühimmat taşıyıcı araç, MRAP zırhlı personel taşıyıcı araç bulunuyor.
Washington’ın Yunanistan’a hibe edilmesi planlanan silahların teslimatının Başbakan Kiryakos Miçotakis’in ABD ziyareti sonrası netleşeceği ifade edildi.

Dedeğaç'tan bir fotoğraf...


9 Milyon Dolarlık Hibe
ABD'nin Atina Büyükelçiliği'nin Savunma İşbirliği Ofisi, Yunanistan Özel Kuvvetleri'ne 9 milyon dolar değerinde askeri yardım yapmıştı.
Öte yandan, Yunanistan ve ABD'nin Nisan ayında yaklaşık 1,5 ay sürecek ve binlerce askerin katılacağı Batı Trakya tatbikatı öncesinde Dedeağaç'ta hareketlilik arttı. Nisan ayında başlayacak ve 150 saldırı helikopterinin kullanılacağı Batı Trakya’daki tatbikat öncesinde ABD kuvvetlerinin bölgeye asker ve askeri araçları yığmaya devam ettiği belirtildi.
Yunanistan ve ABD, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması (MCDA)'nı 3 yıl içinde ikinci kez güncellemeye başladı. İlk kez 1990 yılında imzalanan, ardından 5 Ekim 2019'da dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın imzaladığı bir protokol ile güncellenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması; ABD'nin ülkedeki her askeri tesisi kullanmasına olanak vermiş, Girit'teki Suda Üssü'nün genişletilmesini, Stefanovicio, Larissa ve Alexandroupoli üslerinin altyapısının ABD'ye sağlanmasını ve Dedeağaç'a bir deniz üssü kurulmasını karara bağlamıştı.

Amerikan F-35'leri


ABD Yunanistan’a F-35 ve Savaş Gemisi de Satacak
ABD, Türkiye’yi Rusya’dan S-400 alımı bahanesiyle F-35 programından çıkarmış ve Türk Hava Kuvvetleri için üretilen altı adet F-35’i de Türkiye’ye vermemişti. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt bir açıklama yaparak, Yunanistan’ın hazır olması durumunda, kendilerinin F-35’leri satmaya hazır olduğunu söyledi. Atina ile Ankara arasındaki istikşafi görüşmelere de değinen Pyatt, “Mevcut durumu Ağustos ayında yaşadığımız duruma tercih ediyoruz.” dedi ve ABD’nin Başbakan Kyriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Ankara ile işleri yoluna koymak için görüşmeler yapmasını desteklediğini kaydetti. 
Türkiye’nin parasını verip alamadığı F-35’leri Yunanistan’a satacak ve bazı askerî envanterleri hibe edecek olan ABD, Türkiye’nin hemen sınırındaki Dedeağaç’a askeri üs kurarak Türkiye’ye yönelik kuşatmasını genişletiyor. 

 

Yorumlar (0)
4
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Günün Karikatürü Tümü