Afrin'e Kara Harekatı Başladı! Özel Kuvvetler ve Komandolar Suriye'de

Afrin'de başlayan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk savaş uçakları 113 hedeften 108'ini vurmuştu. 11:05 itibarıyla Afrin'de kara harekatı başladı

Siyaset 21.01.2018, 10:57 21.01.2018, 12:05
Afrin'e Kara Harekatı Başladı! Özel Kuvvetler ve Komandolar Suriye'de
TSK, kara harekatını başlattı. Özel kuvvetler ve komandoların 2 noktadan sınırı geçtiği belirtildi. Tanklar ve askeri araçlar Hatay sınırından Afrin bölgesine geçmeye başladı.

3.5 KİLOMETRE İLERLEME SAĞLANDI

3.5 kilometre ilerleme sağlanan harekatta 17 tuzaklı mayın bölgesinin temizlendiği belirtildi.

Hatay semalarında sesleri duyulan Türk savaş uçakları sabah saatlerinde Afrin'deki PYD-PKK hedeflerini vurdu. Bölgeden yükselen yoğun dumanlar sınır mahallelerinden de görülürken, şiddetli patlama sesleri de duyuldu.

Zeytin Dalı'ndan son kareler

Sınırda konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birlikler de PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara top atışları gerçekleştirdi. Kilis-Hatay hudut hattındaki bazı köylerden top sesleri duyuldu.

Suriye'de PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), örgüte yönelik geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) destek veren ÖSO birlikleri, Afrin topraklarına girerek içerde ilerlemeye başladı.

TSK, dün saat 17.00'de başlayan harekatta Afrin'deki 7 bölgede belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'inin vurulduğunu duyurmuştu.

TSK 72 JETLE 108 HEDEFİ VURDU!

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

TANKLAR DÜN GECE TÜRK BAYRAKLARIYLA UĞURLANDI

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor. Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyor.

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü