Burseya Dağı Alındı

Afrin operasyonunun 9'uncu gününde stratejik Burseya Dağı PKK/PYD'den alındı. Kurtarılan nokta sayısı 18'e ulaştı.

Siyaset 28.01.2018, 15:54 28.01.2018, 17:12
Burseya Dağı Alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeydoğusunda stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ele geçirdi.

Suriye'nin Afrin kentinde ABD maşalarına karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı 9'uncu gününde devam ediyor. Olumsuz hava koşullarının etkisini yitirmesi ile Burseya Dağı'ndaki çatışmalar şiddetlendi. Gece saatlerinden itibaren TSK'ya bağlı jetler bölgeye bombardıman yaptı, sınır karakollarından yapılan top ve tank atışlarıyla da bölge yoğun ateş altına alındı. Yoğun bombardımanda terör örgütünün hazırladığı 90 santimetre kalınlığında olduğu belirtilen beton koruganlar, mevziler ve birbirine bağlı beton tüneller de hedef alındı.

BOMBARDIMANIN ARDINDAN TAARRUZ

Bombardımanın ardından ÖSO unsurları ile Türk komandoları saldırıya geçti. TSK'dan yapılan açıklamada, stratejik önemdeki Burseya Dağı'nın saat 14.30'da PKK/PYD'lilerin ele geçirildiğini duyurdu. 

Açıklamada, bölgenin PKK-PYD'den temizlenmesi faaliyetlerinin sürdüğü belirtildi. Bölgede mayın tarama faaliyetleri de yürütülüyor.

TOPLAM 18 NOKTA ÖRGÜTTEN KURTARILDI

Böylece Zeytin Dalı Harekatı'nın 9'uncu gününde Burseya Dağı ile beraber Afrin'in beş beldesinde 13'ü köy, biri köy altı yerleşim ve 4'ü stratejik tepe olmak üzere toplam 18 nokta örgütten kurtarılmış oldu.

Bölgenin en yüksek tepesi olan Burseya Dağı Afrin'e 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dağın alınmasının ardından TSK ve ÖSO'nun Afrin'e ilerlemesi bekleniyor.

BURSEYA DAĞI BÖYLE VURULDU

TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, harekatın önceki günlerinde Bülbül beldesine bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa köyleri ve Kürdo köy altı yerleşimi, Racu beldesinde Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, 740.Tepe, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak, Cinderes beldesinde de Hammam köyü ile Mersides Tepesi'ni ele geçirmişti.

484 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden sabah saatlerinde yapılan açıklamada, 20 Ocak'tan itibaren toplamda 484 PKK'lı etkisiz hale getirildiği bildirildi.

 

Yorumlar (2)
m. taha inci 5 yıl önce
Üstad Necip Fazıl'ın "Mehmetçik" yorumu...

"Mehmetçik, Türkün, ruhunu İslam nuruyla dolduruşundan sonra İslam potasında eriyecek milli ve içtimai vahiddir. Böyle bir vahide, Türkten başka malik, bu cihanda ikinci bir millet yoktur."
mehmed 5 yıl önce
Allah mehmedçiğe yardım etsin.
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü