Eğitim Sistemi Yeniden Tartışılmalı

Artık idrak edilmelidir ki; kurtuluşumuz reformlarla değil, evvela zihinlerde başlaması gereken topyekûn bir ihtilâl-inkılâb ile mümkündür. İhtiyacımız olan yepyeni bir anlayıştır.

Siyaset 04.08.2017, 20:56 04.08.2017, 21:05
Eğitim Sistemi Yeniden Tartışılmalı

Bir medeniyetin eğitim sistemi, onun insan tasavvurunu ve dünya görüşünü ortaya koyar. Müesses nizamın en ehemmiyetli hususiyetlerinden biri ise, insanı, sistemin çarklarında bir dişli olacak şekilde mekanik bir varlık olarak tasavvur ediyor oluşu… Modern eğitim sistemi, ferdlerin orijinal/kendine has düşünmesini engelleyip sisteme maraz doğurabilme ihtimalini ortadan kaldırmaya matuf bir biçimde teşkilatlanmıştır. Her yanıyla insanın insanca yaşamasının karşısında olan Batı menşeili bir bütünü ifade eden sistemin, alt sistemlerinden biri olan eğitimin rolü budur.
Zaman içerisinde medeniyet tasavvurunu kaybeden toplumumuz, medeniyetimize nisbetle inşâ edilmiş eğitim anlayışını da yitirmiştir. Bu yitirişte, tepeden inme gerçekleştirilen Batıcı darbenin payı da bir hayli büyüktür. Zira bu darbenin hedefi, Batı sistemine entegre etmek için toplumumuzu özünden koparmaktı. Bunda da başarılı olunmuş, insanımıza zihnen prangalar vurulmuş ve Batı sistemine “ayakçı” olarak eklemlenmiştir. Bugün bu prangalardan nasıl kurtulacağımızın ve İslâm’a nisbetle bir medeniyeti nasıl ibda ve inşa edeceğimizin tartışılması gerekmektedir. Bugün hemen hemen herkes sisteme dâir bir şeylerden şikâyet ederken, icra makamında olanlar da bataklığın üzerindeki sinekleri tek tek avlamaya çalışıyorlar. 

Yeni Müfredat Hiçbir Anlam İfade Etmiyor

Geçtiğimiz haftalarda, eğitim sistemimizde bir takım tartışmalara sebep olan müfredat değişikliği yapıldı ve bu değişiklik eğitim sisteminde yapılan bir ihtilâlmiş gibi topluma sunuldu. Oysaki Millî Eğitim Temel Kanunu’ndan, Türkiye’de eğitim sisteminin neye hizmet ettiğini belirleyen anlayışa kadar her şey yerli yerinde durmaya devam etmektedir. Dolayısıyla bu değişiklik bu sene mezun olacak öğrencilerin, geçen sene mezun olanlardan farklı birkaç bilgiye sahip olması dışında hiçbir anlam ifade etmiyor.

Yepyeni Bir Anlayışa İhtiyaç Var

Bir takım reformlarla arazların giderilebilmesi için, işleyen bir sistemin mevcudiyeti zarurîdir. Hâlbuki bugün her yanı arazlarla dolu olan topyekûn bir sistem mevcut. Fikir, kültür, edebiyat, sanat, hukuk, eğitim, siyaset, ekonomi ve akla gelebilecek nev’i saha ve alt sistem, bu sistemin merkeze aldığı “tanrı insan” modeline ve bu modelin hizmet ettiği zümrelerin menfaatlerine nisbetle inşa edilmiştir. O yüzden, bugün elimizi reform yapmak için nereye atsak elimizde kalır. Çünkü artık idrak edilmelidir ki; kurtuluşumuz reformlarla değil, evvela zihinlerde başlaması gereken topyekûn bir ihtilâl-inkılâb ile mümkündür. İhtiyacımız olan yepyeni bir anlayıştır.

Baran Dergisi'nin 551. sayısında bu meseleyi değerlendirdik ve “Modern Eğitim: ‘Tanrı Devlet’ Sendromu” manşetiyle birlikte eğitimle alakalı mevzuları dergimizde işledik.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü