İsrail-İran Tiyatrosunda Yeni Oyunlar Görücüye Çıktı

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın nükleer merkezlerine olası saldırılar için planları güncellediklerini bildirdi. Fox News’e verdiği röportajda Gantz, söz konusu askeri hamle için planlarına devam ettiklerini, bu planların saldırılar başlayıncaya kadar geliştirilmeye devam edeceğini ifade etti.

Siyaset 10.03.2021, 16:18 11.03.2021, 11:35
İsrail-İran Tiyatrosunda Yeni Oyunlar Görücüye Çıktı

İslâm dünyasının merkezinde, İslâm’a düşmanlıkta ortak olmalarına mukabil birbirlerine düşman gibi görünerek varlık bulan İsrail ile İran arasındaki “restleşme” sürüyor. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın nükleer merkezlerine olası saldırılar için planları güncellediklerini bildirdi. Fox News’e verdiği röportajda Gantz, söz konusu askeri hamle için planlarına devam ettiklerini, bu planların saldırılar başlayıncaya kadar geliştirilmeye devam edeceğini ifade etti. Gantz, dünyanın İran’ı nükleer silah elde etmeden önce durdurması gerektiğini belirterek, eğer bu yapılmazsa kendilerinin bağımsız bir şekilde aksiyon alacağını vurguladı. İsrail, 1981 yılında Irak’ın, 2007 yılında ise Suriye’nin nükleer çalışma merkezlerini hava saldırılarıyla vurmuştu. Ancak İran’a yönelik benzeri bir saldırının, bu iki saldırının aksine,  kapsamlı bir savaşı tetiklemesinden “endişe” ediliyor. 


Fotoğraf: B. Gantz


İran’dan Nükleer Silah Hamlesi 
İran yönetimi, 2021 yılı başı itibariyle, uranyum zenginleştirme oranını yüzde yirmi seviyesine çıkardıklarını açıkladı. Uranyumun yüzde yirmi zenginleştirilmesi, ABD ve Avrupa ile İran arasındaki nükleer anlaşmanın şimdiye kadarki en ciddi ihlali niteliğindeydi. İran’a nükleer anlaşmayla verilen uranyum zenginleştirme seviyesi izni yüzde 3.67 idi. İran’ın, yüzde 20’lik seviyeye ulaşarak nükleer silah üretilmesi için gereken sürece oldukça yaklaşmış olduğu iddialar arasında.

 

Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:53
İkindi 15:47
Akşam 18:15
Yatsı 19:35
Günün Karikatürü Tümü