RTÜK Uydu Kanallarına Ceza Verdi Fakat Ahlaksız Programlar Hala Yayında

RTÜK, arkadaş bulma yayınları ile cinsel içerikli ve gıda takviyesi gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren 49 uydu kanalına para cezası verdi fakat milletin ahlakını bozan ve ailecek izlenmeyecek cinsel içerikli programları, dizileri ve filmleri ekranlara koyan kanallara ise ceza veremiyor.

Siyaset 01.06.2017, 11:52 01.06.2017, 11:56
RTÜK Uydu Kanallarına Ceza Verdi Fakat Ahlaksız Programlar Hala Yayında

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), arkadaş bulma yayınları ile cinsel içerikli ve gıda takviyesi gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren 49 uydu kanalına yüksek cezalar verdi. 29 Nisan'da yayımlanan 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yurt dışından Türkiye'ye yönelik uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanallarının cinsel içerikli ilaçların pazarlanması, kumar oynatılması veya arkadaş-eş bulma ile ilgili yayınlarına karşı getirilen sıkı yaptırımlar, RTÜK'ün toplantılarında ele alındı. 690 sayılı KHK'nın yayımlanmasının ardından bu tip yayınları yeni cezalar kapsamında incelemeye alan RTÜK, düzenlenen son 4 toplantıda uydu kanallarına en ağır cezalarını verdi.
Ahlaksız Programlara Neden Ceza Gelmiyor?
KHK ile getirilen cezaları dikkate alan Üst Kurul, yapılan incelemelerde uydu üzerinden "ahlaksız, dolandırıcı, cinsel içerikli ve gıda takviyesi ürün satışı, arkadaşlık hatları reklamı" yapan, "ara-kazan", "bul-kazan" gibi adlarla yarışma düzenleyerek izleyicileri aldatan kanallara beşer kez program durdurma ve en üst sınır olan bir önceki aya ait reklam gelirlerinin yüzde 5'i oranında para cezası uyguladı. Fakat milletin ahlakını bozan ve ailecek izlenmeyecek cinsel içerikli programları, dizileri ve filmleri ekranlara koyan kanallara ise her hangi bir şey yapamıyor. Toplumun değerlerini hiçe sayan ve her gün bu ahlaksızlığa bir yenisi daha eklenen kanallar ise istedikleri sahada istediği gibi at koşturabiliyor. Binlerce şikâyet almalarına rağmen, bu programları durdurmaya gücü yetmiyor RTÜK’ün.
Ceza Alan Kanallar
Anadolu TV, Anadolu Yurdum TV, ANC TV, Bedir TV, Ber TV, Berat, Derya TV, Dolunay İnt, Dolunay TV, Evin TV, Evren TV, Farklı TV, Ful TV, Genç, Hazan TV, Hlt TV, Hm, HTV, Kanal C, Kanal S, Maksim, Maxi TV, Maya TV, Medyam 14, Mega Müzik, Mega Suare, MGC, Nisa TV, One Best TV, Damla TV, Outlet TV, Park TV, Plus Music, Seymen TV, Shopping Channel, Sıhhat TV, Son Hedef TV, TV 2000, Turizm Türk, Vatan TV, World Beauty Channel, Yasin TV, Yek, Yeni Sinema TV, Yıldız Rize TV, Yurdum TV, 4 Eylül TV, Viva ve Em TV logolu 49 farklı yayın kuruluşuna ceza verildi.
Bu kanalların aynı tür programlara devam etmeleri durumunda önce 10 güne kadar yayınları durdurulacak, ardından da lisansları iptal edilecek.
 
 

Yorumlar (1)
zeynep çetin yıldız 5 yıl önce
BENDE TV DE ÇAALIŞTIM BİN PİŞMAN OLDUM BENİM ÇALIŞTIĞIM YERDE.BİNLERCE ŞİKAYET GELİYORDU
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü