ABD Başkan Yardımcısı Harris, ilk yurt dışı ziyareti için Guatemala'ya gitti, göçmenlere "Sınırımıza gelirseniz geri çevrileceksiniz" dedi

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ilk yurt dışı seyahatini gerçekleştirdiği Guatemala'da yolsuzluk ve ABD'ye göç konularını ele aldı. Harris, Guatemala'dan ABD'ye geçmeyi düşünen göçmenlere "Sınırımıza gelirseniz geri çevrileceksiniz" dedi.

Amerika 08.06.2021, 09:49
ABD Başkan Yardımcısı Harris, ilk yurt dışı ziyareti için Guatemala'ya gitti, göçmenlere "Sınırımıza gelirseniz geri çevrileceksiniz" dedi

Reuters'ın aktardığı habere göre, ABD Başkan Yardımcısı Harris, ilk yurt dışı seyahatini Guatemala'ya gerçekleştirdi. Harris, Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Giammattei, "Burada olmanız bizim için çok önemli. Uyuşturucu kaçakçılığı ve yolsuzlukla mücadele gibi ortak hedeflerimiz var." ifadelerini kullandı.

Görüşmenin gündeminde yolsuzlukla mücadele ile ABD'ye giden göçmenler yer aldı. Harris, Guatemalılara "Gelmeyin. Sınırımıza gelirseniz geri çevrileceksiniz" diye seslendi. "Kimse doğduğu, büyüdüğü yeri terk etmek istemez" diye devam eden Harris, ABD'ye göçün altında yatan nedenlerle mücadele edilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Harris, ABD'nin kurduğu bir yolsuzluk karşıtı görev gücünün, Guatemalalı savcılarla beraber çalışacağını söyledi.

ABD'de Biden yönetimi, yolsuzluğun şiddet ve yoksulluğun altta yatan bir sebebi olduğunu, bunun da Orta Amerika'dan çok sayıda insanın ABD'ye göçmesine neden olduğu sonucuna varmıştı.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Günün Karikatürü Tümü