ABD Genelkurmay Başkanı, Çin’e vediği 'saldırmayacağız' güvencesini savundu

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley, eski Başkan Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki son günlerinde Çinli mevkidaşını arayarak 'saldırmayacaklarına dair güvence vermesini' savundu.

Amerika 17.09.2021, 20:40
ABD Genelkurmay Başkanı, Çin’e vediği 'saldırmayacağız' güvencesini savundu

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley, görüşmelerle ilgili kamuoyuna yaptığı ilk açıklamada, bu tür görüşmelerin 'rutin' olduğunu ve 'bu durumda stratejik istikrarı sağlamak için hem müttefiklere hem de düşmanlara güvence vermek için' yapıldığını söyledi.

Milley, Halk Kurtuluş Ordusu'ndan General Li Zuocheng'e, Amerika Birleşik Devletleri'nin aniden Çin'e saldırmayacağına dair güvence vermek için iki telefon görüşmesi yaptığına dair haberlerin çıkması üzerine sıkıntıya düşmüştü.

Bu konu ilk olarak Washington Post gazetecileri Bob Woodward ve Robert Costa'nın yakında çıkacak olan “Tehlike” kitabından alıntılar da yer aldı. Kitap, Milley'nin Li'ye bir saldırı durumunda Li'yi uyaracağını söylediğini ileri sürüyor.

Milley, "Bunu ABD ordusunu denetlemekle ilgili yasal sorumluluğu olan milletvekillerinin önünde yapana kadar kayıt hakkındaki yorumlarımı saklamamın en iyisi olduğunu düşünüyorum. Kongre'nin birkaç hafta içinde girmek istediği her türlü ayrıntıya gireceğim." dedi.

Senato'ya ifade verecek

Milley ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, başlangıçta ABD ordusunun Afganistan'dan çekilmesi ve Amerikalıların, Afganların ve diğerlerinin kaotik tahliyesi hakkında gerçekleşecek bir duruşma için 28 Eylül'de Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde ifade verecek.

Ancak şimdi Milley'in, Trump'ın 2020 seçimlerinin sonuçlarına itiraz ettiği son aylarda görevdeki çalkantılı döneminde meydana gelen telefon görüşmelerine ilişkin olarak da zorlu bir sorgulama ile karşı karşıya kalması bekleniyor.

Milley, 2019 yılında Trump tarafından Genelkurmay Başkanlığına atandı ve Biden yönetiminde de bu görevde kaldı. Milley, başkanın ve savunma bakanının en üst düzey askeri danışmanı pozisyonunda.

Euronews

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü