ABD’de enflasyon kötüleştikçe durgunluk olasılığı yükseliyor

The Wall Street Journal tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, resesyon olasılığını çarpıcı biçimde yükselttiler ve önümüzdeki 12 ay içinde %44 seviyesini işaret ettiler. Bu oran ise genellikle resesyonların eşiğinde veya sırasında görülen bir seviye.

Amerika 20.06.2022, 11:13
ABD’de enflasyon kötüleştikçe durgunluk olasılığı yükseliyor

The Wall Street Journal yayınlanan bir makalede ABD’de enflasyonist baskıların devam etmesi ve Federal Rezerv'in bunları ehlileştirmek için giderek daha agresif adımlar atması nedeniyle bu yıl bir durgunluk olasılığı hızla arttığı ifade edildi. Ekonomistler, ortalama olarak, ekonominin önümüzdeki 12 ayda bir resesyona girme olasılığını Derginin Nisan ayındaki son anketinde %28 ve Ocak ayında %18 olarak belirlediler.

Dergi 2005 yılının ortalarında bu soruyu sormaya başladığından beri, gerçek bir durgunluk dışında %44'lük bir durgunluk olasılığı nadiren görüldü. 2007-2009 resesyonunun başladığı Aralık 2007'de, ekonomistler %38'lik bir olasılık belirlediler. Şubat 2020'de, son resesyon başladığında, %26 olasılık verilmişti.

Durgunluk Sebepleri

Habere göre tahminciler, bir dizi faktör nedeniyle durgunluk olasılığını artırdı: daha yüksek borçlanma maliyetleri, yüksek enflasyon hızı, tedarik zinciri sorunları ve Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan emtia fiyatları şokları. Bununla birlikte, çoğunlukla, Fed tarafından daha yüksek bir faiz artışının, yüksek işsizlik ve ekonomik gerilemeye neden olmadan enflasyonu sakinleştirme yönündeki şansının azaldığını görüyorlar.

Daiwa Capital Markets America baş ekonomisti Michael Moran “Fed frene basıyor. Bu durumda resesyondan kaçınmak zor" dedi.

Faiz Tahminleri Yükseldi

Haberde en son anketin sonuçlarının, ekonomistlerin Nisan anketindeki %5,5'ten %7'de bitirmeyi düşündükleri enflasyon tahmininde belirgin bir artış gösterdiği ifade edildi. 53 ekonomistin katıldığı anket, Fed'in gösterge faiz oranını 0,75 puan artırarak %1,5 ile %1,75 aralığına keskin bir şekilde yükseltmeye yönelik oylamanın ardından, 16-17 Haziran tarihleri ​​arasında yapıldı.

Ekonomistler, iki ay önceki ankette %2 olan faiz bu yılın sonunda kabaca %3,3 olarak görüyorlar. Bu, 2022'de 0,5 puanlık en az üç artış anlamına geliyor. Fed, 40 yılın en yüksek seviyesinde seyreden enflasyonla mücadele etmek için bu yıl oranları artırmaya son yılların en hızlı temposunda devam edeceğinin sinyallerini verdi.

The Wall Street Journal’a konuşan danışmanlık firması EY-Parthenon'un baş ekonomisti Greg Daco, "Artık ABD ekonomisinin önümüzdeki aylarda hafif bir resesyona gireceğine inanıyoruz" dedi. “Tüketiciler yaz boyunca boş zaman, seyahat ve konaklama için özgürce harcama yapmaya devam ederken, sürekli yükselen enflasyon ortamı, artan faiz oranları ve düşen hisse senedi fiyatları harcama gücünü aşındıracak, konut faaliyetlerini ciddi şekilde azaltacak ve iş yatırımlarını ve işe alımları kısıtlayacaktır.”

İşsizlik Oranı Artacak

Ekonomistler, tarihsel karşılaştırmaya göre nispeten düşük seviyelerde kaldığını görmelerine rağmen, Fed oranları artırdıkça işsizliğin artmasını bekliyor. Ortalama olarak, işsizliğin Mayıs'taki %3,6'dan 2022 sonunda ortalama %3,7'ye ve 2023'ün sonunda %4,2'ye yükseleceğini tahmin ediyorlar.

Kritik nokta ise ekonomistlerin en son ankette büyüme tahminlerini yarı yarıya düşürmelerine rağmen, ekonominin bu yıl büyümesini beklemeleri. Ortalama olarak, enflasyona göre düzeltilmiş gayri safi yurtiçi hasıla, 2022'nin dördüncü çeyreğinde, Nisan anketindeki %2,6'dan bir önceki yıla göre %1,3 artış gösteriyor. Geçen yıl ekonomi, pandeminin başladığı 2020'de %2,3'lük bir düşüşün ardından 1984'ten bu yana en hızlı şekilde %5,5 büyüdü.

Habere göre son veriler, 2008'den bu yana en yüksek ipotek oranları da dahil olmak üzere, yükselen enflasyon ve artan faiz oranlarının birleşik ağırlığı altında ABD ekonomisinin yavaşlamaya başladığını gösteriyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü