Avustralya, vatandaşı Julian Assange'ın ABD'ye iadesine karışmadı

Avustralya hükümeti, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesinin, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı ABD'ye iade etme kararına müdahalede bulunmayacağını bildirdi. Assange, ABD'nin Ortadoğu'daki zalimliklerini belgeleriyle açığa çıkarmıştı.

Amerika 21.04.2022, 11:05 21.04.2022, 11:15
Avustralya, vatandaşı Julian Assange'ın ABD'ye iadesine karışmadı

Avustralya hükümeti, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesinin, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı ABD'ye iade etme kararına müdahalede bulunmayacağını bildirdi.

Avustralya Yayın Kurumuna konuşan Avustralya Maliye Bakanı Simon Birmingham, Birleşik Krallık mahkemesinin Avustralya doğumlu Julian Assange'ın ABD'ye iade edilmesi kararı ile ilgili Avustralya hükümetinin görüşlerini açıkladı.

Hükümetin, İngiltere adalet sistemine olan güvenini sürdürdüğünü vurgulayan Birmingham, İngiltere mahkemesinin Assange'ın ABD'ye iadesini onaylamasının ardından nihai karar için İngiltere İçişleri Bakanı'na gönderilen davaya herhangi bir müdahalede bulunmayacağını söyledi.

Assange'ın dava süreci

Assange'ın kurduğu WikiLeaks, 2010'da aralarında ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD'nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanarak Londra'daki Belmarsh Hapishanesi'ne konulmuştu.

Mahkeme, Assange’ı bu suçtan 50 hafta hapse mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange'ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü