Blinken: ABD uluslararası medyayı fonluyor

ABD Dışişleri Bakanı, uluslararası alanda finansal sorun yaşayan "bağımsız medya kuruluşlarına" doğrudan finansal yardım sağladıklarını ve bu kuruluşların mali olarak sürdürülebilirlikleri için özel sektörle yakın çalıştıklarını söyledi.

Amerika 04.05.2022, 14:03
Blinken: ABD uluslararası medyayı fonluyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Washington Yabancı Basın Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, ağırlıklı olarak Rusya ve Çin’e yüklenen Blinken, basının özellikle de çatışma alanlarındaki çalışma koşullarının oldukça sıkıntılı olduğunu dile getirdi.

"Uluslararası alanda basınla ilgili üç önemli adım attık"

Blinken, uluslararası alanda basınla ilgili üç önemli adım attıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Birincisi, çatışma bölgelerindeki gazetecilerin korunmasına yardımcı olmak için acil adımlar atıyoruz. Örneğin Ukrayna, gazetecilere ilk yardım çantaları, uydu telefonları veriyoruz, yerel ve ulusal Ukrayna medya kuruluşlarının faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için bir basın merkezi kurduk ayrıca savaş bölgelerinden haber vermenin görünmez yaralarıyla mücadele eden gazetecilere acil yardım ve psikososyal destek sunuyoruz. Bu çalışma, gazetecilere dijital ve fiziksel güvenlik, psikososyal bakım ve diğer destek biçimleri konusunda eğitim sağlayacak olan ve Demokrasi Zirvesinde duyurduğumuz Gazeteciliği Koruma Platformu ile el ele gidiyor."

İkinci kritik adımlarının ise çalışmaları nedeniyle hedef alınan gazetecileri her platformda destekleyerek onların uluslararası tanınırlıklarını artırmak olduğunu belirten Blinken, ABD’nin attığı üçüncü adımı ise şöyle açıkladı:

"ABD, mali tehlikede olan bağımsız medyaya yardım ediyor, ortalama medya kuruluşlarına doğrudan mali yardım sağlıyor. Mali açıdan daha sürdürülebilir olmalarına yardımcı olmak için de özel sektördeki şirketlerle birlikte çalışıyoruz. Aynı zamanda, eleştirel haberciliklerinden dolayı davalarla haksız yere hedef alınan muhabirlere ve haber kuruluşlarına mali destek sağlıyoruz."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü