ENKS heyeti ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü

ABD’nin başkenti Washington’a giden SMDK heyeti içerisindeki ENKS’li yetkililer bir dizi resmi temasta bulundu.

Amerika 02.10.2022, 00:36 02.10.2022, 00:42
ENKS heyeti ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü

ABD’nin başkenti Washington’a giden SMDK heyeti içerisindeki ENKS’li yetkililer bir dizi resmi temasta bulundu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyeti içerisinde yer alan Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin (ENKS) üyeleri Washington’da ABD Dışişleri Yakın Doğu İşleri Suriye, Ürdün, Lübnan İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Ethan Goldrich ile görüştü.

SMDK heyetinde ENKS adına Dışilişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Bro ve Yönetim Kurulu Üyesi Kamiran Haco yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Goldrich’in  2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi  kararı çerçevesinde, Suriye’de bir siyasi süreci teşvik etmenin önemini tartışmak üzere Suriye Kürt Ulusal Konseyi temsilcileriyle bir araya gelindiği belirtildi.

Öte yandan edinilen bilgilere göre; SMDK  Başkanı Salim el-Muslat ve beraberindeki heyet, Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı ile Barbara Leaf, Suriye, Ürdün ve Lübnan ile ilişkilerden sorumlu Yakın Doğu İşleri Müsteşar Yardımcısı Ethan Goldrich, ABD Temsilciler Meclisi Irak ve Suriye Dairesi Genel Müdürü Emily Barnes ile görüştü. 

ENKS nedir?

Açılımı, Encûmena Niştimanî ya Kurdî li Sûriyê – Kürt Ulusal Konseyi. 2011’de, PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde artan etkisine ve TEV-DEM’e rakip olarak, Türkiye’nin ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesut Barzani’nin partisi KDP’nin desteğiyle oluşturuldu. Merkezi Erbil’de. Esad yönetimine karşı, PYD haricindeki 11 Kürt partisinin katılımıyla ilk kurulduğunda, özellikle dönemin Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun girişimleriyle bir dizi uluslararası toplantıda temsil edildi. Ancak zaman içinde PYD’ye verilen Amerikan desteği dolayısıyla gölgede kaldı; ‘Rojava’daki özerk yönetime karşı Türkiye’yle işbirliği yapmakla’ itham edildi. Bünyesindeki partiler bir bir çekilirken, son olarak Suriye Ezidi Konseyi de 2016’da ENKS’den ayrılmıştı.

Amerika’nın Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’in devreye girmesiyle Haseke’deki Amerikan üssünde başyan görüşmelerin ikinci safhaya geçip geçmeyeceği henüz meçhulken, görüşmelerin henüz başladığı Mayıs ayında konu ile alâkalı olarak açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Kürtlere karşı olmadığını belirtmiş ve "Burada bir devletçik kurulamayınca bu sefer siyasi sisteme entegre etme çalışmalarını ABD yürütüyor. Burada özellikle de Suriye Ulusal Kürt Koalisyonu ile YPG'yi entegre etmeye çalışıyorlar" diye konuşmuştu. Çavuşoğlu, Kürtlerin temsilinin, "teröristlerle olmayacağını" belirterek, devamında şunları kaydetmişti, “Tavrımız son derece nettir. Ne burada bir terör koridoru oluşturulmasına izin veririz, ne de teröristlerin burada meşrulaştırılmasına izin veririz. Terörist, teröristtir. Kürt kardeşlerimizi teröristlerle bir tutmak da, Kürt kardeşlerimize hakarettir. Türkiye'de de hakarettir, Suriye'de de hakarettir, Irak'ta da hakarettir.” demişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü