Kolombiya'da barışın beşinci yılı: ABD FARC'ı terör listesinden çıkarıyor

ABD'nin, Kolombiya'da hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan gerilla örgütü FARC'ı terör listesinden çıkarmaya hazırlandığı belirtildi.

Amerika 24.11.2021, 12:00
Kolombiya'da barışın beşinci yılı: ABD FARC'ı terör listesinden çıkarıyor

Kolombiya'da toprak reformu için mücadele eden gerilla örgütü FARC ile hükümet arasındaki 52 yıllık iç savaşa son veren tarihi bir barış anlaşmasının beşinci yıldönümü yaklaşırken, ABD'den de çarpıcı bir adım geliyor. Joe Biden yönetiminin, FARC'ı yaklaşık 24 sene sonra terör listesinden çıkarmaya hazırlandığı belirtildi.

'Kongre Bilgilendirildi'

Reuters ajansına konuşan kaynaklar, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın solcu Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'ni (FARC) terör listesinden çıkarma niyeti konusunda Kongre'yi bilgilendirdiğini ve resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılmasının beklendiğini söyledi.

'Kara Listede Olunca Yardım Projelerinden Faydalanamıyorlar'

ABD'nin bu kararı barış anlaşmasını desteklemek için aldığı belirtiliyor. Kaynaklar, barış anlaşması sonrasında çok sayıda eski FARC üyesinin Kolombiya'da siyasete atıldığını ve ekonomik hayata katıldığını ancak kara listede bulunmaları nedeniyle belirli türlerdeki Amerikan yardım projelerinin bu kesimlere ulaştırılamadığını söyledi. Terör listesinden çıkarma kararıyla, bu yardımların önünün açılması da planlanıyor.

Abd Dışişleri: Kongre'ye Danışma Sürecini Başlattık

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price da, günlük basın toplantısında gelen ilgili soruya "FARC konusunda atacağımız adımlar konusunda Kongre'ye danışma sürecini başlattık" dedi. Önümüzdeki günlerde daha fazla ayrıntının açıklanacağını belirten Price, FARC'ın terör listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağına değinmese de 'Biden yönetiminin Kolombiya barış anlaşmasının uygulanmasına ve korunmasına bağlı olduğunu' söyledi.

Bm Genel Sekreteri'nden Eski Gerillalar İçin Çağrı

Öte yandan, Kolombiya'yı ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de eski FARC gerillalarının toplumsal hayata katılması yönündeki çabaların artırılması çağrısı yaptı. Guterres, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ile birlikte bir 'yeniden entegrasyon kampı'nı ziyaretinde, gerillalar için ekonomik fırsat yaratma çalışmalarının 'iki misline çıkarılması' gerektiğini söyledi. Guterres, "Bu projelerin sürdürülebilirliğini mali ve teknik desteğin yanı sıra toprak ve konutla garanti etme çabalarını iki katına çıkarmalıyız" dedi.

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:59
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
Günün Karikatürü Tümü