Küba’da ekonomik sıkıntılar protesto edildi

Küba'da, Kovid-19 salgını ve ekonomik sıkıntılardan bunalan halk ülke çapında hükümete karşı protesto eylemi düzenledi. Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel protestolarla ilgili Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) suçladı ve “devrimcileri eylemcilerle yüzleşmeye” çağırdı.

Amerika 12.07.2021, 12:17
Küba’da ekonomik sıkıntılar protesto edildi

Başkent Havana'da, çoğunluğu gençlerden oluşan yüzlerce kişi ile başlayan yürüyüş kısa zamanda büyüdü. Eylemi gören halkın bir kısmı sokağa inip yürüyüşe katılırken, bir kısmı evlerinin balkonundan destek verdi.

İki buçuk saat barışçıl şekilde süren yürüyüşe bazı göstericilerin kaldırım taşlarını sökerek polise fırlatması ve boş bir polis arabasını devirmesi üzerine güvenlik güçleri müdahale etti. Göz yaşartıcı bomba ile göstericileri dağıtmaya çalışan polisin eylemcilere dayak attığı ve onlarca kişiyi tutukladığı bildirildi. Müdahale eden polislerin içinde üniformalıların yanı sıra sivil kıyafetli kişilerin olması dikkat çekti.

Gösteriler sırasında bir kişinin Amerikan bayrağı çıkardığı, ancak bayrağın eylemcinin yanındakiler tarafından hemen elinden alındığı da gelen haberler arasında.

Başkentin yanı sıra ülkenin diğer kentlerinde de başlayan eylemlerin en büyüğü San Antonio de los Banos da yaşandı. Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde halk Kovid-19 kısıtlmalarından aşıya, ilaç ve gıda sıkıntısından ve elektrik kesintilerinin sona ermesine kadar taleplerini sloganlar atarak dile getirdi. Mobil internetin 2018 yılında geldiği ülkede gösterilere ait görüntülerin bir kısmı sosyal medyaya yansıdı ancak eylemler sürdükçe internet kesintisi yaşandığı belirtildi.

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41
Günün Karikatürü Tümü