Peru sokakları savaş alanına döndü

Güney Amerika ülkesi Peru'da 6 yılda 6'ncı kez devlet başkanı değişti. Kendini azletmek isteyen meclisi feshetmeye çalışan Pedro Castillo "isyan" suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Devrik liderin destekçileriyse meclis binasına yürümeye çalıştı. Başkent Lima sokaklarını birbirine kattı.

Amerika 10.12.2022, 21:05
Peru sokakları savaş alanına döndü

Peru'da sokaklar karıştı. Devrilen Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun destekçileri, başkent Lima'da meclise yürümeye çalıştı. Güvenlik güçleri, Castillo destekçilerine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Başkent sokaklarından gelen görüntüler savaş filmlerini aratmadı.

Gözaltına alınan Castillo, videokonferans yoluyla hakim karşısına çıktı. Eski Peru Devlet Başkanı'nın "isyan" suçlamasıyla en az bir hafta tutuklanması talep edildi.

Castillo hakkında Meksika'dan da açıklama geldi. Devlet Başkanı Lopez Obrador, devrilen Peru liderinin kendilerinden sığınma talep ettiğini ve bu talebe olumlu geri dönüş yaptıklarını söyledi. Castillo'nun Meksika elçiliğine sığınamadan gözaltına alındığını kaydeden Obrador, Peru'da yaşananları "yumuşak darbe" olarak nitelendirdi.

Öte yandan Castillo yerine devlet başkanlığına atanan Dina Boluarte, eylemlere ve istikrarsızlığa rağmen erken seçime gitmeyeceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü