TikTok, ABD’de yöneticileri ayağa kaldırdı

Fuhşiyat platformu TikTok’ta yayılan 17 Aralık’ta okullarda silahlı saldırı yapılacağı iddiası üzerine ABD’li yöneticiler ayağa kalktı.

Amerika 17.12.2021, 10:15
TikTok, ABD’de yöneticileri ayağa kaldırdı

ABD’nin çoğu eyaletinde yöneticiler, TikTok uygulaması üzerinden yayılan bir söylenti üzerine ilköğretim okullarında yaşanabilecek silahlı saldırı ihtimaline karşı velileri uyardı.

Daha çok gençlerin rağbet ettiği TikTok isimli sosyal medya uygulamasında "17 Aralık’ta okullarda silahlı saldırı yapılacağı" söylentisi, New Jersey, Florida, Connecticut gibi birçok eyalette, bölge okul idareleri ve yerel kolluk kuvvetlerini harekete geçirdi.

Ülkenin dört bir yanında bazı valiler, okul yöneticileri ve polis merkezleri yaptıkları açıklamalar ve ebeveynlere gönderilen e-postalarda, söz konusu uygulama üzerinden "Okulunuzda Ulusal Silah Ateşleme Günü" etiketiyle bir çağrı yapıldığını, net bir tehdit girişimi tespit edilmemekle birlikte tüm okullarda ihtiyaten güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyurdu.

Kaynağı tespit edilemeyen paylaşım, "bir meydan okuma" olarak değerlendirilirken; anne babaların uygulamayı kullanan çocuklarının paylaşımlarını takip etmeleri ve herhangi bir tehdit unsuru görmeleri durumunda yetkililerle irtibata geçmeleri istendi.

3 hafta önce 4 lise öğrencisi hayatını kaybetmişti

Okul saldırılarının yoğun yaşandığı ABD’de yaklaşık 3 hafta önce Michigan’daki Oxford Lisesi'ne düzenlenen silahlı saldırıda, 4 lise öğrencisi hayatını kaybetmiş, birinci derece cinayetle suçlanan 15 yaşındaki saldırgan Ethan Crumpley’nin aynı okulun öğrencisi olduğu anlaşılmıştı.

Ayrıca TikTok’taki okul saldırısı söylentisinin 14 Aralık 2012’de Connecticut eyaletindeki Sandy Hook İlköğretim Okulu’nda 20’si ilkokul birinci sınıf öğrencisi, 28 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan olayla aynı haftaya denk gelmesi konuyla ilgili endişeleri artırarak, yetkilileri daha sıkı önlemler alınması konusunda motive etti.

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:59
İkindi 16:16
Akşam 18:55
Yatsı 20:14
Günün Karikatürü Tümü