Trump: TV’de canlı yayınlanırsa ifade veririm

6 Ocak Kongre Baskını Komitesi, dün (21 Ekim) Trump’ı resmen ifadeye çağırdı. Trump ise canlı yayın yapılırsa ifade vereceğini açıkladı.

Amerika 22.10.2022, 18:47
Trump: TV’de canlı yayınlanırsa ifade veririm

6 Ocak Kongre Baskını Komitesi, oy birliği ile ABD eski Başkanı Donald J. Trump’ın Temsilciler Meclisi’nin özel araştırma komitesine ifade vermesine karar verdi. Dün (21 Ekim) Trump’a resmi davet yollandı, Trump ancak canlı yayın yapılırsa ifade vereceğini açıkladı. Trump ifade çağrısına uymazsa hakkında suç duyurusu yapılabilir, fakat ara seçimlerden dolayı böyle bir sürecin hızlı bir şekilde işlemesi söz konusu değil.

6 Ocak Kongre Baskını Komitesi, dün (21 Ekim) Trump’ı resmen ifadeye çağırdı. 13 Ekim’de düzenlenen oturumda iki Cumhuriyetçi dahil 9 üyenin oy birliğiyle ABD eski başkanı Donald J. Trump’ın Temsilciler Meclisi’nin özel araştırma komitesine ifade vermesine karar verilmişti. Komite Trump’a özel davet yolladı.

Trump, ifade kararına uyup Komite’nin sorularını cevaplamazsa Komite’nin mahkemeye başvurup Trump’ı zorla getirme hakkı bulunuyor, fakat Kasım 2022 ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nin tamamı yeniden seçileceğinden bu süreç için yeterli vakit yok. Bu nedenle Trump’ın ifade kararına uymaması bekleniyor.

Trump daha önce ifade verme süreci ancak canlı yayınlanırsa davetin gereğini yapacağını açıklamıştı.

Resmi davete göre Trump 4 Kasım’a kadar elindeki ilgili belgeleri Kongre’ye iletmek, 14 Kasım’a kadar da ifade vermek zorunda.

Kasım 2022 ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Cumhuriyetçilere geçerse 6 Ocak Kongre Baskını Komitesi’nin dağıtılması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü