Türkiye ile ABD arasında F-16 konusundaki görüşme trafiği sürüyor

ABD'de temaslarda bulunan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala başkanlığındaki heyet Washington'da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ala, görüştükleri 16 kongre üyesinin Türkiye’ye F-16 satışı ile ilgili olumlu görüş belirttiğini söyledi.

Amerika 01.10.2022, 10:15
Türkiye ile ABD arasında F-16 konusundaki görüşme trafiği sürüyor

F-16 konusunda ABD'de temaslarda bulunan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala başkanlığındaki heyet başta bu konu olmak üzere Washington'da görüşmeler yaptı.

Daha önce mayıs ayında Washington'u ziyaret eden ve toplam 25 kongre üyesi ile görüşen heyet, bu sefer de Teksas Senatörü Ted Cruz'un da aralarında olduğu 2 senatör ve 14 milletvekili ile bir araya geldi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde basınla buluşan heyet üyeleri, görüşmelerde Türkiye’ye F-16 satışı ve modernizasyonu ile ilgili olumlu tavır ortaya çıktığını belirtti.

"Kongre, Türkiye ve Yunanistan'a karşı hakkaniyetli davranmalı"

Heyet Başkanı Efkan Ala, Kongre'deki bazı grupların F-16 satışına şart koyma çalışmalarını da eleştirdi.

"ABD Kongresi'nin iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan'a karşı hakkaniyetli ve eşit mesafede durmasını, Ege sorunları konusunda da ülkemizin hassasiyetlerine saygı göstermesini ve NATO'nun geleceğini şahsi menfaatlerinden önde tutmasını bekliyoruz."

"Yunanistan zaman zaman diplomatik yankesicilik yapmaktadır"

Yunanistan'ın son dönemde Türkiye'ye yönelik tavrını da eleştiren Ala şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan zaman zaman iklim müsait olunca kendine göre değerlendirdiğinde, fırsat bulunca tabiri caizse 'diplomatik yankesicilik' yapıyor, yapmaya çalışıyor."

Görüşmelerde ABD’nin terör örgütleri PKK/YPG’ye yardımından duyulan rahatsızlık da iletildi.

Kaynak: TRT Haber
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü