Venezuela, ABD’ye petrol ihraç etmeye başlıyor

Amerika 04.01.2023, 23:35
Venezuela, ABD’ye petrol ihraç etmeye başlıyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Latin Amerika’ya yayın yapan Telesur adlı televizyon kanalına röportaj verdi. Kendisini ülkenin meşru devlet başkanı olarak tanımayan Amerika’nın, Venezuela’ya yönelik sert politikalarından vazgeçmesini umduğunu belirten Maduro, beklentilerinin yarar odaklı politikalar olduğunu söyledi. Maduro, ABD ile ilişkilerin normalleşmesine dair iyimser olduğunu ifâde etmişti.

Venezuela’ya yaptırım uygulayan Avrupa Birliği ile görüşmelerinin kesintisiz bir şekilde devam ettiğini ve olumlu gelişmeler yaşandığını kaydeden Maduro “Ben buradan başta Amerikalı şirketler olmak üzere herkese sesleniyorum. Venezuela’nın kapısı, onlara sağlanacak özel koşullarla üretim ve yatırım yapmak isteyenlere tamamen açık” diye konuştu.

ABD’nin eski başkanı Donald Trump yönetiminin 2019 yılında Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak Maduro’yu değil, kendini geçici başkan ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu tanımasıyla askıya alınan ikili ilişkiler geçen yıl ABD’li bazı üst düzey yetkililerin Caracas’ta Maduro ile görüşmesiyle yeni bir boyuta taşınmıştı.

Beyaz Saray geçtiğimiz Kasım ayında Venezuela muhalefeti ile hükümet arasındaki müzakerelerinin yeniden başlamasının ardından Venezuela’da tesisleri bulunan Amerikan enerji şirketi Chevron’a petrol çıkarma ve çıkardığı ürünleri Amerika’da satma izni vermişti.

4 yıl aradan sonra yeniden

Bu karar Venezuela’nın 4 yıl aradan sonra Amerika’ya yeniden petrol ihraç etmeye başlayacağı anlamına geliyor.

Reuters’ın, Refinitiv Eikon adlı gemi takip sistemine dayandırdığı haberine göre, Bahama bayraklı Caribbean Voyager ve Chevron tarafından kiralanan UAC Eagle adlı petrol tankerlerinin Venezuela karasularına ulaştığı bildiriliyor.

Tankerlerin geçtiğimiz hafta sonu Zulia eyaletindeki Jose Limanı’nda yüklenmeye başlanan 500 bin varil ham petrolü, işlenmek üzere ABD’nin Mississippi eyaletindeki Pascagoula Rafinerisi’ne taşıyacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü