Venezuela Hükümeti ve Muhalefet yeniden masada

Venezuela hükümetiyle muhalefet arasında Norveç’in arabuluculuğunda ve Meksika’nın evsahipliğinde geçen ay başlayan müzakerelerde Pazartesi gününe kadar sürecek üçüncü tur görüşmeler bugün başlıyor.

Amerika 25.09.2021, 22:45 26.09.2021, 03:10
Venezuela Hükümeti ve Muhalefet yeniden masada

Hükümet sözcüsü Jorge Rodriguez gündeme ilişkin yaptığı açıklamada “Venezuela’nın yurt dışında alıkonulan aktiflerinin hükümetin idaresine geri verilmesini tartışacağız” derken; muhalefetin sözcüsü Gerardo Blyde ise bu turdaki tartışmaların odak noktasının zor ve karmaşık bir konu olan adalet ve yargı sisteminde reformlar olacağını belirtti.

Uzmanlar 3. tur görüşmelere yurtdışı fonlarının halkın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik sosyal projeler için ve yargı sisteminin değiştirilmesi için nasıl kullanılacağı tartışmalarının damga vuracağını belirtiyor.

Birinci ve ikinci turda taraflar Venezuela’nın tartışmalı Esequibo bölgesi üzerindeki hakları ve halkın acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bazı noktalarda mutabakata varmışlardı.

Müzakerelerde tarafların olmazsa olmazları arasında iktidardaki Nicolas Maduro için Venezuela’ya ve hükümet yetkililerine uygulanan yaptırımların kademeli olarak da olsa kaldırılması yer alırken; Juan Guaido önderliğindeki muhalefetse adil ve güvenilir bir seçim sürecinin garanti edilmesini, insani yardımların ülkeye girişini kısıtlayan engellerin kaldırılmasını ve siyasi tutukluların salıverilmesini istiyor.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü