Zuckerberg’in Hunter Biden itirafı ABD’yi karıştırdı: Sansürledik

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, 2020 seçimleri öncesinde ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakkındaki haberi sansürlediklerini itiraf etti. FBI açıklama yaptı. Trump tepki gösterdi.

Amerika 28.08.2022, 20:17
Zuckerberg’in Hunter Biden itirafı ABD’yi karıştırdı: Sansürledik

Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in Biden itirafı ABD’yi karıştırdı: Sansürledik

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, 2020 seçimleri öncesinde ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakkındaki haberi sansürlediklerini itiraf etti.

Zuckerberg'in Joe Rogan'ın podcast programında, 2020 seçim döneminde Hunter Biden'ın dizüstü bilgisayarında babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığına yönelik ortaya çıkan habere ilişkin yaptığı açıklamalar gündem oldu.

O dönem Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), seçim sonuçlarını etkileyecek dezenformasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısı yaptığını belirten Zuckerberg, bu nedenle algoritmik olarak haberi sansürlediklerini söyledi.

Hunter ve Joe Biden

Zuckerberg, "Bu kararın yanlış olduğunu bilmek beni çok rahatsız ediyor. Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık, en kötüsü de bu." ifadesini kullandı.

2016'daki başkanlık seçimlerinde Rusya'nın çok fazla etkisi olduğuna işaret eden Zuckerberg, "FBI bize geldi ve ekibimizdekilere dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bizi özellikle bu haber konusunda uyarmadı ama bu haber de bağlam dahilindeydi." diye konuştu.

New York Post gazetesi 14 Ekim 2020'de yayımladığı haberde, Hunter Biden'ın Delaware'deki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Biden'ın, başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukrayna'ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

Söz konusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki çekmiş, Twitter'ın o dönemki CEO'su Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti.

FBI açıklaması

FBI, şirketlere platformlarını ve müşterilerini dış unsurlara karşı korumak için bilgi verdiklerini bildirdi.

Potansiyel tehditlere karşı şirketlerle birlikte çalışıldığını kaydeden FBI, sağladıkları bilgilere dayanarak herhangi bir işlem yapılmasını talep edemeyeceklerini vurguladı.

Trump tepki gösterdi

New Jersey merkezli Technometrica Institute of Policy and Politics'in yaptığı ankete göre 10 ABD'liden 8'i, Hunter Biden'ın dizüstü bilgisayarıyla ilgili haberlerin 2020 seçimlerinin sonucunu değiştirebileceğini düşünüyor.

Seçimi kaybeden eski ABD Başkanı Donald Trump da dün kendi platformu Truth Social'dan FBI’a tepki gösterdi.

Anket sonuçlarını paylaşan Trump, "FBI dizüstü bilgisayara sahipti ancak Biden için kötü olacağı gerekçesiyle bilgi vermeyi reddetti. Daha da kötüsü, SAHTE HABER olduğu bile bile hikayeyi basına Rus 'dezenformasyonu' diye sattı.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü