Bu kafayla ancak kimin sömürgesi olunacağı hususunda birlik olunur

Parya statüsünde yaşamak dışında hakiki bir hakimiyet kafası taşımayanların ne kadar sefil ve gülünç duruma düşebileceklerinin gözükmesi noktasında bize kalırsa ibretlik!

Anadolu 12.04.2021, 14:15 14.04.2021, 23:10
Bu kafayla ancak kimin sömürgesi olunacağı hususunda birlik olunur

31 Mart 2021 tarihinde Türkistan'da yapılması planlanan Türk Konseyi Gayri Resmi Devlet Başkanları Zirvesi salgın nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmişti. Zirvenin sonuç bildirgesi ve devlet başkanlarının konuşmaları Türk dünyasının birliği hususunda ümit verici ve ufuk açıcıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konseyi "aile meclisimiz" ilan etmesi, ilişkilerin nasıl bir düzeye geldiğini göstermesi açısından câlib-i dikkatti. Bu yıl 12 Kasım'da İstanbul'da yapılacak resmi zirvede bu söylemlerin ete kemiğe büründürülmesi ve müşahhas hâle getirilmesi öngörülüyordu.

Bu zirve ile alâkalı olarak Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili olarak görev yapan Prof. Dr. Cengiz Tomar, "Türk Konseyi'nden Türk Birliği'ne" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Anadolu Ajansı’nda yayınlanan bu yazıda pek çok mevzuya dikkat çekilirken, bunlardan biri de Türk dünyasında birliğin tesis edilmesi noktasında dil birliğinin tesis edilmesine yapılan vurguydu. Elbette ki dil birliğinin tesis edilmesi fikri son derece yerinde ve ehemmiyetli; fakat burada ön plana çıkan husus ise birlik bahsi gündeme geldiği andan itibaren cevab verilmesi gereken “nerede birlik” suâlinde düğümlendi.

Türk dünyasının önemli bir kısmında kullanılan Kiril alfabesi ile alâkalı olarak yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Elbaşı Nazarbayev henüz Bakü zirvesinde, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin isminin "Türk Dilli Ülkeler" değil "Türk Devletler Konseyi" olması gerektiğini ifade etmişti. Kazan Üniversitesi Türk dilleri profesörü ve Ortodoks misyoneri olan Nikolay İvanoviç İlminskiy'nin (ö. 1891) fikir babalığını yaptığı, Çarlık Rusya’sı döneminde Rusya egemenliği altında yaşayan Türk ve Müslüman halkların asimile edilebilmesi için geliştirilen Kiril alfabesi kullanan "Türk Dilli (Dildeş) Halklar" (Turkic) kavramı, bölgede maalesef hâlâ yaygın olarak kullanılıyor. Kökenleri 19. yy. Rus emperyalizmine ve İlminskiy'e dayanan bu kavram nihayet iki asır sonra ortadan kalkacak. Teşkilatın adının Türk Dili Konuşan Ülkeler'den Türk Devletler Konseyi Teşkilatı'na ya da Birliği'ne dönüşmesi sembolik olarak çok büyük önem taşıyor. Zira Türk dünyasının birlik ve beraberliği hususunda bir engel oluşturan yaklaşık 250 yıllık bir parantez nihayet kapanıyor. Bunun için uzun yıllar bekledik. Bölge ülkelerinin bağımsızlıklarının üzerinden sadece otuz yıl geçtiği, Türk Konseyi'nin tarihinin ise yalnızca on yıl olduğu düşünülürse, bunun tarihi bir başarı olduğu anlaşılır.

Özellikle kültürel manada diğer önemli husus Latin alfabesine geçiş sürecidir. Zirvede yapılan konuşmalardan da anlaşılacağı üzere, bölge ülkelerinde Latin alfabesine geçiş süreci hızlanmakta. Alfabe değişikliği bölge ülkelerini sadece Türkiye ve Türk dünyası ile değil, aynı zamanda Batı dünyası ile de yakınlaştıracaktır. Türk dünyasının pivot ülkelerinden Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti alfabesine oldukça benzeyen Özbekçe Latin alfabesine geçiş sürecini 1 Ocak 2023'te tamamlayacak. Türk dünyasının diğer pivot ülkesi Kazakistan'ın yakın zamanda açıkladığı Türkiye ve Özbekistan alfabelerine oldukça yakın alfabe taslağı da büyük ilgi gördü ve 2017'den beri devam eden sürecin 2031'e kadar kademeli geçişle tamamlanacağı açıklandı. Alfabe birliği Türk halklarının birbirlerini anlaması ve dil birliği açısından ivedilikle atılması gereken bir adım. Dil birliği ve halkların birbirini anlaması bu ilk adımın ardından hızlanacaktır. Zira eğitim, kültür, sinema ve diziler için yapılan işbirlikleri Türk halklarının birbirlerinin lehçelerini anlamasında kolaylık sağlayacaktır. Fakat bu yolda öncelik alfabe birliği olmalı.”

Star gazetesi ise internet sitesinde yayınlanan “Çarlık Rusyası'nın geliştirdiği bela 250 yıl sonra son buluyor! Türkiye'nin dahil olduğu Konsey'den tarihi başarı!” başlıklı haberde Tomar’ın Türkiye ve Özbekistan öncülüğünde Türk dünyasının birliğe doğru ilerlediğini anlattığı yazısını iktibas ederken spotta şu ifadelere yer verdi:

“Çarlık Rusyası döneminde Rusya egemenliği altında yaşayan Türk ve Müslüman halkların asimile edilebilmesi için geliştirilen Kiril alfabesinin iki asır sonra ortadan kalkacağını ve bölge ülkelerinde Latin alfabesine geçiş sürecinin hızlandığını ifade eden uzmanlar, 'Türk dünyasının birlik ve beraberliği hususunda bir engel oluşturan yaklaşık 250 yıllık bir parantez nihayet kapanıyor. Bunun için uzun yıllar bekledik. Bölge ülkelerinin bağımsızlıklarının üzerinden sadece otuz yıl geçtiği, Türk Konseyi'nin tarihinin ise yalnızca on yıl olduğu düşünülürse, bunun tarihi bir başarı olduğu anlaşılır.' değerlendirmesinde bulundu.”

Tomar’ın siyasî ve iktisadî birliğin taşlarının döşendiğini anlattığı yazısından mevzubahis yeri spota çekip senelerce Rusların baskısıyla Kiril alfabesini kullanan Türklerin Latin alfabesine geçerek özgürleşeceğini vurgulamak âdeta bir şuursuzluk örneğidir.

Nasıl ki Kiril alfabesi Çarlık Rusya’sı döneminde Türkleri ve Müslümanları asimile etmek için Türkî cumhuriyetlere dayatılmışsa, Latin alfabesi de Türkiye’de Batı ve Batıcılar tarafından Müslüman Anadolu halkını asimile etmek, Batılılaştırmak için dayatılmıştır. Bu sebeble Türk ülkelerinin dil bahsinde “nerede birlik?” suâline “Latin alfabesinde” cevabını vermesiyle, “kiril alfabesinde” cevabını vermeleri arasında hiçbir fark yoktur. Olsa olsa bu bir hegemonya tercihidir, yâni kimin hegemonyasında bir birlik tesis edileceğinin tercihi…

Kiril alfabesi yerine Latin alfabesinde meydana gelecek birliği sanki çok orijinal bir fikir gibi ön plana çıkartarak haber yapan Star Gazetesi’ni anlamak güç. Parya statüsünde yaşamak dışında hakiki bir hakimiyet kafası taşımayanların ne kadar sefil ve gülünç duruma düşebileceklerinin gözükmesi noktasında bize kalırsa ibretlik!

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü