Erdoğan’ın ‘Gavurun Kılıcını Sallayanlar’ sözü zorlarına gitmiş

Erdoğan kimseye ‘gavur’ demediği, ‘gavurun kılıcını sallayanlar’ dediği halde, bu misyonu ifâ ettiklerinden olsa gerek HDP milletvekilleri bu ifadeyi üzerine alınmış ve meclise soru önergesi vermişler.

Anadolu 12.04.2021, 23:11 12.04.2021, 23:32
Erdoğan’ın ‘Gavurun Kılıcını Sallayanlar’ sözü zorlarına gitmiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Kadın Kolları ve Gençlik Kolları MKYK üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, ‘Güya bize muhalefet yapmak adına Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olduğu halde gavurun kılıcını sallayarak üzerimize gelenleri gördükçe de üzülüyoruz.’ demişti.

Erdoğan kimseye ‘gavur’ demediği, ‘gavurun kılıcını sallayanlar’ dediği halde bu ifadeyi üzerine alınanlar, meclise soru önergesi vermişler.

HDP Milletvekili Garo Paylan'ın soru önergesi şöyle:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği kabul töreninde yaptığı konuşmada “Gâvur” ifadesini kullanarak nefret söylemi gerçekleştirmiştir.

'Gâvur' küfrüyle defalarca nefret saldırısına maruz kalmış bir milletvekili olarak belirtmeliyim ki; TDK’ye göre, “dinsiz kimse; Müslüman olmayan kimse; merhametsiz, acımasız” anlamlarına gelen nefret söyleminin Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması kabul edilemezdir.

Bu bağlamda;

1. 'Gâvur' sözcüğünün, bir nefret söylemi olduğunu ve kuşaklardır yurttaşlarınıza karşı küfür olarak kullanıldığını bilmiyor musunuz?

2. Gâvur nefret söyleminin, nefret suçlarına yol açtığını bilmiyor musunuz?

3. Cumhurbaşkanı olarak nefret söylemleri kullanmanızın toplumsal barışı bozacağının farkında mısınız?

4. Gâvur ifadesini geri alıp, özür dileyecek misiniz?"

Yorumlar (0)
20
açık
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:18
Yatsı 20:39
Günün Karikatürü Tümü