İnan Kıraç ne diyor, SPK uyuyor musun?

İnan Kıraç kim yahut kimlere kaç para ödemiş ki, 78 milyon dolar baha biçilen, piyasa değeri 100 milyon doları bulan hisseleri 6 milyon dolara kapatabilmiş

Anadolu 22.06.2021, 14:32 25.06.2021, 18:07
İnan Kıraç ne diyor, SPK uyuyor musun?

Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding, Naum kardeşlerin şirketini (Silcolux) satın alarak Kıraça Holding'in yüzde 45, Karsan Otomotiv'in yüzde 26.5 hissedarı olmuştu. Kıraça Holding patronu İnan Kıraç, bu durumdan kurtulmak için Silcolux'taki Kıraça ve Karsan hisselerini geri almak istemişti. Sezgin Baran Korkmaz ise alış fiyatını (78 milyon dolar) gerekçe gösterip, 80 milyon talep etmişti. Kıraç ise gerçek değeri 40 milyon diyerek yarısını teklif etmişti. Sonra her ne olduysa Sezgin Baran Korkmaz’ın sahib olduğu hisselerin 6 milyon dolar gibi komik bir rakama devralındığını, İnan Kıraç’ın Deniz Zeyrek’e yapmış olduğu açıklamadan öğreniyoruz.

İnan Kıraç Sözcü Gazetesi’nden Deniz Zeyrek’e yaptığı açıklamada diyor ki:

“Şirket (Silcolux) satıldığında, hukuki açıdan önce bana sorulmalıydı. Kanun, o şirket (Silcolux) bizim hisselere ortak olduğu için önce bize teklif edilmesini zorunlu kılıyor. Ancak öyle yapmamışlar. Doğrudan SBK’ya satmışlar. Naum kardeşler yanımda büyüdü. Ancak bir sorun yaşadık ve bana eziyet etmek için olsa gerek böyle bir iş yapmışlar.

Ben şirketlerimi ayakta tutmak zorundayım ve o hisseleri kaybedemezdim. Haliyle geri almak için hukuki yollara başvurduk. Onlar bize alacak davası açarken biz de Silcolux'un satışı konusunda dava açtık. Hukuki sürecin sonunda 6 milyon dolar karşılığında hisselerimizi geri aldık.”

Buraya kadar sanki ihtilâflı bir alışveriş sorunu çözüme kavuşturulmuş gibi duruyor değil mi?

Peki, şimdi biraz matematik yapalım. Borsaya göre Karsan’ın güncel piyasa değeri 365.523.929,04 dolar. Yâni Silcolux’e ait olan %28,56’sı 104.393.634 dolara tekabül ediyor. Sezgin Baran Korkmaz, hisselerini İnan Kıraç’a satmak için 80 Milyon dolar istiyor, buna karşılık İnan Kıraç ise o dönem 40 milyon dolarda ısrar ediyor. Sonra her ne oluyorsa, yine Kıraç’ın açıklamasından öğrendiğimize göre İnan Kıraç bu hisseleri 6 milyon dolara devralıyor ve bunu da “Biz sorunu hukuki yoldan çözdük” şeklinde izaha kavuşturuyor.

Burada Deniz Zeyrek’e de ayrıca bir parantez açmakta fayda var. Bir önceki gün kaleme aldığın yazında 78 milyon dolar istenen ve karşılığında 40 milyon dolar teklif edilen hisselerden bahsederken, İnan Kıraç aradığında bu hisseleri nasıl olup da 6 milyon dolara satın aldığını niçin sormuyorsun?

Sezgin Baran Korkmaz’ın şaibeli işlerini bir kenara koyacak olursak, halka arz edilmiş, borsada işlem gören ve değeri 350 milyon dolardan fazla görülen bir şirketin 100 milyon dolardan fazla bir değere tekabül eden %28,56’lık hissesi 6 milyon dolar gibi komik bir rakama nasıl oluyor da devrediliyor? Sermeye Piyasası Kurulu (SPK) uyuyor mu?

Ayrıca, Sezgin Baran Korkmaz’ın hukukî sorunlarını çözmek için Veyis Ateş aracılığıyla ondan istenen 10 milyon avroyu da şimdi hatırlamakta fayda var. Anlaşılan o ki Sezgin Baran Korkmaz 10 milyon avroyu ödememiş ve sorunu çözülmemiş. Peki, İnan Kıraç kim yahut kimlere kaç para ödemiş ki, 78 milyon dolar baha biçilen, piyasa değeri 100 milyon doları bulan hisseleri 6 milyon dolara kapatabilmiş, SPK da bunun hakkında hiçbir işlemde bulunmamış?

Yorumlar (0)
32
açık
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü