İncirlik Üssü Kapatılmaya mı Hazırlanılıyor?

Adana'da, bir zamanlar 20 binden fazla ABD askerinin görev yaptığı İncirlik Üssü'nün konuşlu bulunduğu Sarıçam İlçesi, asker sayısının azalması nedeniyle hayalet kente döndü.

Anadolu 23.08.2017, 23:10 25.08.2017, 12:12
İncirlik Üssü Kapatılmaya mı Hazırlanılıyor?

15 Temmuz darbe girişimindeki rolü nedeniyle de tartışmalara konu olan, Türkiye'nin ABD ve NATO ülkeleriyle yaşadığı gerilimler nedeniyle sürekli olarak gündeme gelen üsde 8 Ağustos 2015 tarihinden itibaren asker sayısı 3 bine düşürüldü ve askerlerin üs dışına çıkışları yasaklandı.

İncirlik (Sarıçam İlçesi) esnafından 20 yıllık fırıncı Zekai Demir, İncirlik'teki durgunlukla alâkalı şunları söyledi: "ABD ve diğer yabancı askerler son 2 yıldır üssün dışına güvenlik gerekçesiyle çıkmıyorlar. Hal böyle olunca İncirlik esnafı çok zor duruma düştü. İncirlik'teki esnafın yarısı dükkanlarını kapattı, kalanların da işleri yarı yarıya düştü. Eskiden binin üzerinde esnaf vardı. Şimdi beş yüz esnaf kaldı. Kalanlar da istediği gibi iş yapamıyor. Mecburen iş yerlerini açıyorlar. İncirlik Üssü'nde FETÖ olayı da çıkınca üssün dışına artık kimse çıkamaz oldu. Halkın tepkisinden korkuyor. Üssün içindeki FETÖ olayından sonra İncirlik'teki işlerimiz tamamıyla bitti. Fakat FETÖ olayı doğrudur."

10 yıllık esnaf Muhittin Aksu ise, ABD askerlerinin İncirlik Üssü dışına çıkmamasıyla ilgili şöyle konuşuyor: "Eskiden ABD askerleri üssün dışına yani İncirlik kasabasına çıkar alışveriş yaparlardı ancak son 2,5 yıldır güvenlik gerekçesiyle üssün dışına çıkmıyorlar."

15 yıldır lokanta işleten Kadir Amaç ise İncirlik Üssü'nün kapatılmasını istediklerini belirtti. Amaç, şunları söyledi: "ABD dostumuz değil, düşmanımızdır. Gözle görülen bir şey var ABD kendi çıkarı için herkesi kullanıyor. ABD bizi içimizden vuruyor. ABD 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında yer aldı. İncirlik Üssü de bu amaçla kullanıldı. Siyasi irade ABD'nin darbedeki rolünü açıkça söyleyemiyor stratejik çıkarı olduğu için. İncirlik Üssü'nün kapatılması için birçok defa eylemler oldu ancak kapatılmaz çünkü burası NATO'nun. Türkiye 2023 yılında belki üssü kapatır. O zaman şartlar belki değişir. ABD askerlerinin üssün dışına çıkmaması üssün karşısındaki esnafın kepenk kapatmasına sebep oldu. Üssün karşısındaki esnafın büyük bir çoğunluğu iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Bizim de işlerimiz yarı yarıya düştü."

15 Temmuz darbe girişiminde Adana'da bulunan İncirlik Üssü'nden kalkan tanker uçaklarının darbecilerin F-16'larına yakıt ikmali yaptığı iddia edilmişti. Bu iddiadan kaynaklı olarak üsse karşı tepkiler yükselmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
33
açık
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü