İslam Düşmanı Cumhuriyet Sinsiliği

Cumhuriyet Gazetesinin bugünkü birinci sayfası, birbirinden ayrı nitelikleriyle ön plana çıkan fakat özde bir olan Batıcı Kemalistlere tercüman olmuş.

Anadolu 12.04.2021, 12:41 14.04.2021, 23:06
İslam Düşmanı Cumhuriyet Sinsiliği

Cumhuriyet Gazetesinin bugünkü birinci sayfası, birbirinden ayrı nitelikleriyle ön plana çıkan fakat özde bir olan Batıcı Kemalistlere tercüman olmuş.

Gazetenin birinci sayfasında ilk olarak göze çarpan manşet “Yarın aç kalacak mıyım?” sorusu oluyor. Mübarek Ramazan-ı Şerif’i idrak edeceğimiz ve oruçlu olacağımız yarın için gazete adeta şuur altını kusuyor. Aslında bir bakıma doğru. Biz oruç tutacağız, onlar ise bunu açlık olarak anlayacaklar; çünkü inanmıyorlar.

İslama Düşman, Kürt Kemalizmine Dost

Bu manşetin hemen altında “Medrese Gerçeği: Seyda Köleleri” başlığı yer alıyor. Haberin muhtevasında, devrim kanunlarından olan Tevhid-i Tedrisat kanununa atıfla, yasadışı olarak varlığını sürdüren medreselerde ortaçağ düzeni ifadesi çevresinde işleniyor haber.

Ortaçağ ile başlayalım. Ortaçağ biz Müslümanlar için fevkalade aydınlık bir dönemdi, hatta onu kapatıp yenisini açacak kadar. Buna karşılık Avrupalı kefere ve bugün onlara tabi olanlar açısından bir felaket dönemiydi.

Şimdi, haber muhtevasından devam edecek olursak:

“Tezleri ve içeriklerini Cumhuriyet’e değerlendiren felsefeci/ilahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, “Sayıları gittikçe çoğalan medreseler, hem yasadışı kurumlar olarak hem de Türkçe yerine Kürtçeyi eğitim dili olarak kullanarak yasalara açıktan muhalefet ediyor.” dedi. Medreselerin, resmi din eğitimi veren okullar ile karşılaştırıldığına da dikkat çeken Filiz, “Tezlerde, ‘medrese öğrencilerinin eğitim-öğretim kalitesinin ve dindarlık düzeyinin resmi kurumlardaki öğrencilere göre daha yüksek olduğu’ vurgulanıyor. Devletin resmi kurumlarında yetişen öğrencileri, kendi öğrencileri nazarında ‘yeterince ahlaklı ve dindar’ görmedikleri, bu ihtiyaca binaen medreselerde faaliyet yürüttükleri anlaşılıyor.”

Medrese öğrencilerinin, Seydalara “Kölenizim” ve “Varlığım senin emrinde” gibi ifadeler kullandığının da tezlere yansıdığına işaret eden Filiz, bu yolla öğrencilerin özgüveninin, araştırma merakının, yaratıcılığının baskılandığını kaydetti. Filiz, “Bu sonuçlar, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet değerleriyle taban tabana zıt. Cumhuriyetin çağdaş eğitim felsefesinde öğrenci-öğretmen ilişkisi vardır. Kul-efendi, köle-sahip ilişkisi düşünülemez. Özellikle eğitim-öğretimde kulluk ve kölelik, çağdaş, laik ve bilimsel bir yöntem olamaz” ifadelerini kullandı.”

Görüldüğü üzere, Türkçe yerine Kürtçeyi HDPKK ön plana çıkardığında bu Cumhuriyet için bir sorun teşkil etmiyor. HDPKK’nın çocukları eğitim çağında ailesinden kopartıp, onlara dağda gerilla eğitimi vermesinden de Cumhuriyet rahatsız olmuyor. Yine HDPKK’nın gençlerimizi dağa götürüp, beynini yıkadıktan sonra intihar eylemcisi haline getirerek kendi milletine kastetmesinden de rahatsızlık duymayan Cumhuriyet, öğrencinin hocasına saygısından kederleniyor.

Son zamanlarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından öğrendiğimiz kadarıyla, PKK’ya katılımın azalması ve örgütün yaşadığı insan kaynağı sorunu mu Cumhuriyet’i rahatsız ediyor ki, bölge insanının Türkiye ile bağlarını tesis eden, memleketin bütünlüğünün korunması noktasında sayısız faydası olan medreseleri diline doluyor.

Cumhuriyet, kendisini konumlandırdığı dinsizlik noktası dolayısıyla Kürt Kemalist HDPKK’ya hiç esmeden İslam düşmanlığı, devrim kanunlarının bekçiliği üzerinden medreselere karşı çıkıp, bölge insanını toptan örgütlerin istismar sahası haline getirebilmek için yargıyı göreve davet ediyor. Yâni İslâm olmasından gerekirse memleket bölünsün, parçalansın bunların hiç umurunda değil.

RTÜK ve 5816

Gazetenin birinci sayfasında göze çarpan bir diğer başlık ise “RTÜK’ün Atatürk’e hakarete kayıtsız” başlığı. Burada da bir RTÜK üyesi üzerinden yargı yalnız Mustafa Kemal’e değil, kemalizmin bütün ilkelerine sahip çıkmaya davet ediliyor.

5816’dan en fazla davanın açıldığı ve bu davaların hemen hemen hiçbirinin cezasız neticelenmediği bir dönemde Cumhuriyet tüm Müslümanların yargı sopasıyla terbiye edilmesini istiyor anlaşılan. Bu hadsizliğe verilecek en iyi cevap tüm Müslümanların el birliğiyle evvela 5816’nın kaldırılması akabinde ise “Devrim Kanunları”nın sorgulanması için çaba sarfetmesi olacaktır.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü