Korkut Eken: Atilla Peker ile Kıbrıs’a gittim!

"O dönemde Emniyet'te Özel Harekat Polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Bey de beni gönderdi. Her ihtimale karşı doğru, Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim, ben çağırdım. PKK’nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım."

Anadolu 27.05.2021, 12:28 27.05.2021, 16:29
Korkut Eken: Atilla Peker ile Kıbrıs’a gittim!

Emekli Orgeneral ve eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, Kutlu Adalı cinayeti etrafındaki tartışmalar sürerken Kemalist rejimin tetikçilerinden emekli Yarbay Korkut Eken’in Kutlu Adalı cinayeti öncesinde Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker ile kendisini ziyaret ettiğini kabul etmişti. Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker tarafından, Kıbrıslı gazeteci ve yazar Kutlu Adalı cinayetinin azmettiricisi olarak işaret edilen emekli Yarbay Korkut Eken de bugün, “O gazeteciyi tanıyorsam, biliyorsam şerefsizim. Öldürülmesiyle de da alakam yok.” diyerek cinayet ile alakasını inkâr etmesine rağmen, Atilla Peker'le Kıbrıs’a gittiğini ne olur ne olmaz diye olsa gerek yalanlayamadı.

Hakkında “Kutlu Adalı” cinayeti nedeniyle soruşturma açılan Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in müracaat savcılığına verdiği ve kamuoyuna imzasız nüshanın yansıdığı dilekçede, gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmek için eski MİT’çi Korkut Eken’le Kıbrıs’a gittiklerini iddia etmişti. Peker’in iddiaları sonrası konuya ilişkin açıklama yapan Eken, Peker'le Kıbrıs'a gittiğini doğruladı.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuşan Eken, Kıbrıs’a gittiği süreci, Hasan Paşa (Dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı) telefon etmiş. Kundakçı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'a, ‘Kıbrıs’ta çok büyük PKK faaliyetleri var. Teröristler burada cirit atıyor’ falan demiş ve bu konuda yardım istemiş. Ben de o dönemde Emniyet'te Özel Harekat Polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Bey de beni gönderdi. Her ihtimale karşı doğru, Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim, ben çağırdım. PKK’nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım. PKK’nın yaralılarını Kıbrıs'a götürdüğünü tespit ettik. Rum kesiminde tedavi edildikten sonra Yunanistan'da bulunan Lavrian kampına teröristler sevk ediliyordu. Bunları ben raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim.” dedi.

Sedat Peker’in Eken düşmanlığı

Emekli Orgeneral ve eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi ziyaretine ilişkin olarak da konuşan Eken “O dönem Albay rütbesinde olan Galip Mendi Paşa benim çok sevdiğim kahraman askerlerden birisidir. Gitmişken kendilerini ziyaret ettim. Lefke’ye gideceğim zaman da otomobil verdiler. Şimdi duyuyorum ki Atilla Peker, gazeteci kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak C. Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş. Sebep? Ben Sedat Peker'e ne yaptımsa aşırı bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker’in buna alet olmaması lazım. Nasıl yaptı bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

Eken’den “bizi de kollayın” çağrısı

“Derin devlet”in karanlık isimlerinden olduğu herkes tarafından bilinen Korkut Eken, “Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyor. Eee bizi kim kollayacak. Sahip çıkan yok.” ifadelerini kullandı.

Eken iddiaların araştırılması için C. Savcılığı’na başvuracağını söyledi.

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 13:00
İkindi 16:20
Akşam 18:59
Yatsı 20:19
Günün Karikatürü Tümü