Menfaate kurban edilen Anadolu halkı

Karadeniz gibi ülkemizin doğal anlamda göz kamaştıran güzelliklere sahip olan bir bölgesinde bu tarz faaliyetlerin oluşturduğu tahribat, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır. Bu anlamda liman inşası için zaruret arz eden yapı malzemelerinin maliyetini arttırmak pahasına da olsa daha müsait bir bölgeden çıkarılması gerektiğini ortaya koymalıyız.

Anadolu 05.05.2021, 14:50 14.05.2021, 19:15
Menfaate kurban edilen Anadolu halkı

Rize’ye inşa edilecek liman için sahile dolgu yapılması gerektiği için İkizdere ilçesinde bulunan bazalt taşlarının çıkarılması maksadıyla bölgede kurulmak istenen taş ocağı, halk tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Bölgede kaydedilen görüntülerin sosyal medyaya aktarılmasıyla ülke içerisinde de geniş bir kamuoyu oluştu. Kayda değer bir nokta olarak belirtilmesi gerekir ki bir kesim hem halkı siyasi tercihi sebebiyle hakir görmeyi marifet bilmekte hem de verilen mücadeleyi siyasi çıkarı uğruna manipüle etmekten çekinmemekte; diğer bir kesim ise meseleyi olur olmadık yerlere bağlayarak kulağının üstüne yatmakta. Özünde her iki taraf da asıl sorunun gümbürtüye gitmesine yol açmaktadır. İki kesimin de istismarına mahal vermemek adına elini vicdanına koyan her kimsenin bu mesele üzerine eğilmesi gerekmektedir.

Ne yazık ki geçmişte Artvin’in Arhavi ilçesine açılan taş ocağından da gözlemlenebileceği üzere taş ocakları kurulduğu ve işletildiği bölgenin doğal yapısını alt üst etmektedir. Karadeniz gibi ülkemizin doğal anlamda göz kamaştıran güzelliklere sahip olan bir bölgesinde bu tarz faaliyetlerin oluşturduğu tahribat, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır. Bu anlamda liman inşası için zaruret arz eden yapı malzemelerinin maliyetini arttırmak pahasına da olsa daha müsait bir bölgeden çıkarılması gerektiğini ortaya koymalıyız.

Haberimizi İkizdere halkının çağrısıyla sonlandırıyoruz:

“Gücümüz kalmadı, durduramıyoruz; Allah aşkına herkes bize destek versin.”

Haber-Yorum: Zekeriya Koç

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü