'Osmanlı' Lincine Uğrayan Alev Alatlı: Bu Bir Meydan Okuma

Araştırmacı yazar Alev Alatlı sosyal medya hesabından Osmanlı paylaşımı nedeniyle linç edildi. Konuya ilişkin 24 TV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Alatlı, “Ben bunları linç olarak görmüyorum, terbiyesizlik yok sadece bir meydan okuma var. O kadar ciddi bir kopma istiyoruz ki geçmişle, en ufak bir empati gayreti müthiş tepkiye neden oluyor.' dedi.

Anadolu 25.03.2021, 23:02 26.03.2021, 21:55
'Osmanlı' Lincine Uğrayan Alev Alatlı: Bu Bir Meydan Okuma

Araştırmacı yazar Alev Alatlı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Şu anda dünyaya Osmanlı medeniyeti hâkim olsaydı durum bu halden kesinlikle daha iyi olurdu. Bu kadar insan ölmezdi, bu kadar insan aç kalmazdı, bu kadar insan yollarda telef olmazdı; ozon tabakası delinmiş olmazdı, bu dünya taşlaşmak riskiyle karşı karşıya kalmazdı." sözleriyle Osmanlı Devleti'nin merhametli yönünü hatırlattı. Alatlı, yaptığı açıklama sebebiyle lince uğradı. 

"Milletin Açlığı Bahasına Karnımızı Doyuramazdık"

24 TV canlı yayınına katılarak konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Alev Alatlı, Osmanlı Devleti'nin insan hakları konusundaki kadirşinaslığını tekrar vurgulayarak, "Bugün Osmanlı dünyayı yönetiyor olsaydı, Amerika ve Avrupa'nın yönettiği gibi bu söylediğim şeylerin hiçbiri olmazdı. Kültür itibariyle biz kullanacağımızdan daha fazlasını tüketmemeye programlanmış bir tayfayız. Milletin açlığı pahasına biz karnımızı doyurmazdık." dedi.

Suriyeliler Korunuyor

Türkiye'nin bu konudaki tutumunu da hatırlatan Alatlı, "Koşullar ne kadar zor olursa olsun Türkiye, bugün bile Suriyelileri koruyor ve bu hepimize de iyi geliyor. Türkiye'de siz kölelerin emeğiyle yapılmış bir tane köprü, bir tane saray, bir tane yol bulamazsınız. Fakat dönün bakın Roma'nın kolezyumundan yollarına kadar kölelerin işidir. Osmanlı insan sömürüsü bağlamında da bu günaha iştirak etmemiştir" dedi. 

Alatlı, linç mesajları hakkında kendisine yöneltilen soruya ise "Ben bunları linç olarak görmüyorum, terbiyesizlik yok sadece bir meydan okuma var. O kadar ciddi bir kopma istiyoruz ki geçmişle, en ufak bir empati gayreti müthiş tepkiye neden oluyor. Gelişmişliğin nedeni empatidir. Geçmişinizle empati kuramazsanız ve geçmişteki insanlara saygısız davranırsanız hiçbir yere gelemezsiniz" cevabını verdi.

Eziklik Psikolojisi Tarafından İstilâ Edilmiş Bir Yığın

Biz bu noktada Alev alatlı'ya katılmıyoruz açıkçası. Burada geçmişle empati kuramamaktan ziyade, toplumun sesi çok yüksek çıkan azınlık bir kesiminin Anadolu'nun ruh köklerine karşı düşmanlığı yatıyor. Azgın azınlığın Devlet-i Aliyye ile olan tek derdi onun İslâm'ın temsilcisi olmasından kaynaklanıyor. Anadolu'nun sırtında, bilhassa gençliğin idrakinin de iğdiş edilmesiyle beraber her geçen büyüyen bu habis ur İslâm'a dair olan hiçbirşeye, müesseseye yahut kişiye tahammül edemiyor. 

Alev Alatlı, Osmanlı Devleti yerine Roma Devleti yahut Eski Yunan'ı merkeze alarak bu açıklamayı yapmış olsaydı, aynı kitle tarafından bu kez bırakın karşı çıkılmayı, baştacı edilirdi.

Dolayısıyla bu gibi saldırıların arkasında kutuplaşma vesaire gibi gerekçeler aramak yerine İslâm düşmanlığının toplumun bir kesiminde meydana getirdiği ruhî rahatsızlıkları aramak daha yerinde olacaktır diye düşünüyoruz.  

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Nisan 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:14
Öğle 13:09
İkindi 16:53
Akşam 19:53
Yatsı 21:20
Günün Karikatürü Tümü