Para ile Oy Arasında MEB

Bugün, Türkiye’de bürokratların ahvalinin görülmesi bakımından ehemmiyet arzeden iki haber gündeme düştü. İkisi de Millî Eğitim Bakanlığı ile alakalı…

Anadolu 22.04.2021, 02:26 27.04.2021, 14:40
Para ile Oy Arasında MEB

Bugün, Türkiye’de bürokratların ahvalinin görülmesi bakımından ehemmiyet arzeden iki haber gündeme düştü. İkisi de Millî Eğitim Bakanlığı ile alakalı…

Parayı veren okulu LGBT’ye de boyar

İnşaatı AB projesi kapsamında yapılan Ostim İlkokulu'nun yapımının tamamlanmasının ardından ortaya çıkan renklerin LGBT renklerini tedai ettirmesi sebebiyle bir vatandaş CİMER’e şikâyette bulunmuş. Vatandaşın CİMER'e başvuru yapmasıyla ortaya çıkan bilgiye göre, okulun bu renklere boyanması üzerinde Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bir tasarrufu olmadığı ortaya çıkmış.

CİMER’e yapılan başvuruya cevap veren Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, neresinden tutulsa elde kalacak şu beyanatta bulunmuş:

CİMER iletişim başvurusu ile ilgili olarak Müdürlüğümüz İnşaat Emlak Şube Müdürlüğü Bölümü ile görüşülmüş bilgi alınmıştır. Alınan bilgide, yıkılarak yeniden inşaatı tamamlanan Ostim İlkokulu AB projesi kapmasında yapıldığını, okul binası ve cephelerin LGBT renklerine boyanması tamamen proje dahilinde yapıldığını Müdürlüğümüzün bu konuda tasarrufu bulunmadığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

Bu haberi birkaç veçheden ele almak gerekiyor.

Memleketimizde en garanti görülen iş devlet memurluğu. Ak Parti’nin Batı ile mutabık şekilde yürüdüğü süreçte para muslukları Türkiye’ye akarken, devlet memurluğunun süksesi de artınca, tüm devlet müesseseler, “bir dönüm bostan yan gel yat Osman”larla doldu. Hiçbir şey yapmadan, hiçbir sorumluluk almadan devlet kesesinden beslenmeyi alışkanlık hâline getirenlerin vaziyeti CİMER’e yapılan bu başvuruya verilen cevapta da kendini gösteriyor. Cevabı yazanın Türkçe bilmemesini bir kenara bırakalım, yazılandan anlaşılacağı üzere Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okul üzerinde bir tasarrufu olmadığı gibi, kendi görev alanında bulunan okuldan da haberi de yok.

Meselenin bundan daha ehemmiyetli ve vahim olan boyutu ise bürokratik bir yazışmada “LGBT renkleri” diye bir tabirin kullanılmış olması. CİMER’e bir başvuru yapılıyor ve okulda niçin “LGBT renkleri”nin kullanıldığı bir vatandaş tarafından soruluyor. Verilen cevapta, İnşaat Emlak’tan mevzu ile alakalı malumat alındığı belirtilip, tabir ayniyle kullanılıyor. Merak ettiğimiz nokta, “LGBT renkleri” tabirinin Millî Eğitim Bakanlığı’nın AB ortaklığında yürüttüğü bu projede geçip geçmediği. Geçmemesine rağmen resmî yazışmada kullanılıyorsa, büyük vahamet; yok geçmesine rağmen ne CİMER’den, ne MEB’den, ne de diğer müesseselerden buna karşı bir ses yükselmiyorsa, vahametin püsküllüsü!..

Millî Eğitim Bakanlığı’nın AB ile ortak yürüttüğü birçok proje mevcut. Bu projelere bakanlığın sitesinden ulaşmak mümkün. Ostim İlkokulu’nun yeniden imarı, “Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında yapılıyor ve bu projenin hayata geçirilmesi adına AB’nin Millî Eğitim Bakanlığı’na 150 milyon euroluk hibe yaptığı görülüyor.

Yoksa, İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırılmış olmasına rağmen memleketin evlatlarını ifsad ederek sapıklaştırma faaliyetleri devletin diğer müesseseleri eliyle 150 milyon Euro karşılığında mı sürdürülüyor? Bundan da beteri, mesele sadece memlekete döviz girmesi mi?

Tüm bunlardan sonra şunu da ifâde etmekte fayda var, bahse konu olan, kimsenin haberi olmayan bu okul, LGBT renklerine boyanmış da değil.

Muzırsa Muzırdır

Mersin Çamlıyayla’da Ülkü Ocakları okullara Nutuk dağıtmak istedi. “Bir dönüm bostan yan gel yat Osman” olmak istemeyen ve vazifesini layıkıyla yerine getirerek Ülkü Ocakları’nın okullarda dağıtmak istediği kitabu inceleten Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü, kitabı incelettikten sonra öğrenciler için mahsurlu olması, bunun “muzır yayın” kategorisine girmesi sebebiyle dağıtım yapılamayacağını beyan eden bir cevap verdi ve şöyle denildi:

Mavi Çatı Yayınlarına ait basım yılı Haziran 2020 olan ‘Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk' isimli kitap, müdürlüğümüz Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş olup; kitabın 25. sayfasında, Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak' ifadeleri kullanıldığından, kitabın 5. sayfasında, ‘Öğretmen sopayla vurmuştur' denilerek, öğrencileri olumsuz etkileyecek şiddet, ve yine kitabın 24. sayfasında yer alan görselde, ‘Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde sigara gösterilerek' öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiğinden, söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılması uygun görülmemiştir.

Devletin her türlü imkânından faydalanmak için can atıp, her türlü mesuliyetten kaçanlar makamları işgal etmeyi sürdürürken işini layıkıyla yapmaya çalışan Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün görevden alındığı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından “iftihar” ile duyuruldu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Nutuk’ eserinin okullarda dağıtımıyla ilgili medyaya da yansıyan yazışmasına ilişkin olarak Maarif Müfettişleri tarafından soruşturma başlatıldı” denilirken müfettiş soruşturması neticesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürünün yöneticilik görevinden alındığı duyuruldu.

Türkiye’de bürokratik kafanın hiçbir şekilde değişmediği, statükonun muhafazasından başka hiçbir misyonunun olmadığı bilinen bir gerçek ve bunun nasıl kırılacağı tartışılan bir mesele. Genellikle bu hususta bürokratik kadrolarda kendisine yer bulan idealist kimselerin birtakım değişikliklerin yapılmasına ön ayak olabileceği iddiası ortaya atılıyor. Buna mukabil, yukarıdaki iki haber vesilesiyle görüyoruz ki, Batıcı rejimin müesseselerini dolduran bu kadroların arasında idealist insanların barınması gibi bir durum katiyen sözkonusu bile olamaz. Bu saikle kendisine yer bulanlar ya bir süre sonra sistemin dişlilerinden biri hâline dönüşür yahut da bu yönde bir emare gösterdiği takdirde kellesi alınır.

Bu iki haber “yeter ki döviz gelsin, yeter ki oy gelsin” mottosuyla hareket edilmeye devam edildiği sürece Türkiye’nin ileriye doğru atacak tek bir adımı bile olmadığının resmidir.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Günün Karikatürü Tümü