Suriye'de Türkiye'ye Karşı ABD, PYD, DAİŞ İttifakı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un teyid edildiğini öne sürdüğü açıklamasına göre IŞİD üyeleri PYD ile yaptıkları anlaşma gereği Rakka'dan ayrılıyor. Bu durum ise YPG'ye ABD tarafından yapılan silah yardımındaki tek hedefin Türkiye olduğunu açıkça ifâde ediyor.

Anadolu 01.06.2017, 22:44 01.06.2017, 23:46
Suriye'de Türkiye'ye Karşı  ABD, PYD, DAİŞ İttifakı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Cumartesi günü yaptığı "DAİŞ, Rakka'dan çıkmak için Kürt birliklerle anlaştı" açıklamasının güvenilir verilere dayandığını söyledi.

Moskova'da Zambiya Dışişleri Bakanı Harry Kalaba'yla görüşmesi sonrası konuşan Lavrov önce, "Duyduğum kadarıyla, Kürt Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DAİŞ militanlarının Rakka'dan ayrılıp Palmira'ya geçmeleri için anlaşma yapıldığı açıklamasını reddetmiş" dedi.

Rus bakan daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

"Savunma Bakanlığımız, güvenilir verilere dayanan bu bilgiyi teyit etti. Dahası, bu bilgi kamuoyuna yansıdıktan kısa bir süre sonra DAİŞ üyeleri Rakka'dan ayrılıp Palmira'ya hareket etti."

Lavrov ayrıca bölgede "güvenli koridor" oluşturulduğunu, Suriye'deki Rus güçlerinin müdahale edip DAİŞ militanlarını vurduğunu söyledi.

Çavuşoğlu: YPG'ye destek riskli ve tehlikeli

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'de Kürt birlikleri silahlandırmasını kınayıp, Washington'un adımını "son derece tehlikeli" olarak nitelendirdi.

Çavuşoğlu, "YPG'ye verilen desteğin, Suriye'nin geleceği için ne kadar riskli ve tehlikeli olduğunu vurguluyoruz. Suriye'nin geleceğinde istikrarı arıyorsak bu yanlışlardan dönmemiz lazım. 'Geçici ortaklık' diye bir şey olmaz" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Salı günü, Suriye'de Kürt Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) küçük silah ve araç teslimatının başladığını duyurmuştu.

Suriye'de, SDG'nin omurgasını Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı YPG oluşturuyor.
 

ABD, YPG, DAİŞ İttifakının Hedefi Türkiye

ABD diyor ki; silahları YPG'ye DAİŞ'e karşı Rakka'da savaşması için veriyoruz. Onlar bizim DAİŞ Karşıtı Koalisyon'daki müttefikimiz. Rusya diyor ki; DAİŞ, YPG ile anlaştı ve Rakka'dan çekiliyor. 

Eldeki tüm bu verilerin toplamına baktığımızda açıkça görülüyor ki; "DAİŞ Karşıtı Koalisyon" ismini taşıyan ittifakın aslında karşısında durduğu Türkiye'dir ve YPG'ye neredeyse bir ülke ile savaşacak çapta yapılan silah sevikiyâtının hedefi de Türkiye'dir.
Türkiye'nin de artık izlediği kınama politikalarını terk ederek YPG başta olmak üzere Batı emperyalizmiyle iş tutan grublara karşı tutumunu değiştirmesi gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz şartları, en iyi şekilde bir atasözümüz özetlemektedir: "Yılanı başı küçükken ezmek gerekir." 

Amerika'nın Suudî Arabistan ile yapmış olduğu anlaşmalar ve hemen bu anlaşmaların akabinde Türkiye'nin bölgedeki tek destekçisi Katar'ı hedef alan operasyonlar, yeni bir çevreleme harekâtı ile karşı karşıya olduğumuzu zaten göstermektedir. Dün neredeyse bir bölgenin tüm kurmay kadrosunu taşıyan helikopterimize yönelik olarak gerçekleştirilen saldırı dahi, bundan sonrasında Türkiye'ye yönelik saldırıların yeni bir merhaleye girdiğinin açık göstergelerindendir. 


Reaksiyoner tavrı artık kenara bırakıp aksiyoner bir iç, dış ve askerî bir politika izlenmesi gerekiyor artık. Bilinmesi icab eder ki; her türlü erteleme, bekleme ve izleme, yarın yalnız daha büyük acıların yaşanmasından başka bir amaca hizmet etmeyecektir.

Yorumlar (0)
33
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü