Suudi Arabistan ve Yunanistan'ın Gerçekleştirdiği Şahin Gözü 1 Tatbikatı Sona Erdi

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri ile Yunan mevkidaşları arasında gerçekleştirilen ve iki hafta süren ortak Şahin Gözü 1 (Eye of the Falcon 1) tatbikatı bugün Yunanistan'daki Souda Hava Üssünde sona erdi.

Anadolu 27.03.2021, 01:29
Suudi Arabistan ve Yunanistan'ın Gerçekleştirdiği Şahin Gözü 1 Tatbikatı Sona Erdi

Tatbikat kapsamında Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait F-15C uçağı, Yunan hava kuvvetlerinden F-16, Dassault Mirage 2000, F-4 Phantom 2 uçakları olası senaryoları gerçekleştirmek için Akdeniz’de uçtular. Uçaklar, saldırı, savunma, hava destek operasyonları ve hava manevraları ile yerdeki hedeflerin imhasını da kapsayan bir dizi senaryoya göre hareket etti.

Öte yandan Tatbikata katılan Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri Grubu Komutanı Pilot Albay Abdurrahman eş- Şehri, “Tatbikat, tüm seviyelerde istenen tüm hedeflere ulaştı. Hava kuvvetlerimiz, bölgesel ve küresel seviyelerde silahlı kalkınma ve farklılaşma imajını yansıtan bir görünüm sergiledi.”

Şehri ayrıca Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Fayyad Hamed er-Ruveyli ve Yunan mevkidaşı Korgeneral Konstantinos Floros’un titizlik ve dikkat içerisinde tatbikatı izlediklerini ifade etti. Ayrıca iki ülke yetkililerinin katılımcıların ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymaları için gerekli motivasyonu sağladıklarına dikkat çekti. Bunun yanısıra Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Türki bin Bender bin Abdulaziz'in tatbikatın aşama ve faaliyetlerinin takibi ve denetiminde bulunduğunu söyledi. Şehri, “Bu, Suudi Hava Kuvvetleri ile Yunan Hava Kuvvetleri arasında türünün ilk örneği kabul edilen tatbikatın öneminin ve gerçekleştirilmeden önceki büyük çabaların kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Şarku'l Avsat

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29
Günün Karikatürü Tümü