6. Plenum’dan Şi Jinping’e tam güven çıktı

Partililer Şi’nin parti tarihi üzerine yeni doktrininin geçmişteki “yanlışlar” üzerine odaklanmadığını, zira bunların önceki belgelerde çözüme kavuşturulduğunu, yeni doktrinin partinin niyet ve icraatını birleştirmeye yönelik başarılarını özetlediğini söyledi.

Asya 12.11.2021, 12:03
6. Plenum’dan Şi Jinping’e tam güven çıktı

Çin Komünist Partisi’nin kıdemli yetkilileri, üst düzey liderlerin son 40 yılın ilk tarihi çözüm belgesini imzalayarak Devlet Başkanı Şi Jinping’e süresiz liderliğin yolunu açmasının ardından, "Çin’in Şi Jinping Düşüncesi" öncülüğünde yeni bir ‘tarihi başlangıç noktasına’ ulaştığını söyledi.

Partililer Şi’nin parti tarihi üzerine yeni doktrininin geçmişteki “yanlışlar” üzerine odaklanmadığını, zira bunların önceki belgelerde çözüme kavuşturulduğunu, bunun yerine, yeni doktrinin partinin niyet ve icraatını birleştirmeye yönelik başarılarını özetlediğini söyledi.

Çin tarihinde sadece Mao Zedong ve Deng Xiaoping böyle bir doktrini kaleme aldı ve her iki lider de ülke siyasetine hayatlarının sonuna dek hakim oldu. Bu hafta düzenlenen “plenum”dan sonra açıklanan bildiride, partinin 2049 yılına kadarki parti hedeflerini yerine getirebilmesi için Şi’nin çözümünü uygulaması gerektiği kaydedildi. Bu açıklama, Şi’nin gelecek yıl düzenlenecek 10 yılda iki kez yapılan parti kongresinde Şi’nin üçüncü kez görev almayı hedeflediğini işaret ediyor.

Plenum nedir?

Her parti kongresi arasında, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi plenum olarak adlandırılan ve farklı başlıkları kapsayan yedi toplantı düzenliyor; eyalet liderleri, askerî yetkililer ve bölge başkanlarıyla beraber üst düzey akademisyenler bir araya geliyor. Yaklaşık 500 kişilik grup, toplantının başlıklarını istişâre ediyor.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 30 Kasım 2021
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü