Araştırma: Koronavirüs salgını 230 milyon Hindistanlının yoksullaşmasına neden oldu

Araştırma salgının geçen yıl çoğunluğu genç kadın ve erkeklerden oluşmak üzere yaklaşık 250 milyon Hintlinin yoksullaşmasına neden olduğu sonucuna ulaştı.

Asya 07.05.2021, 11:54
Araştırma: Koronavirüs salgını 230 milyon Hindistanlının yoksullaşmasına neden oldu

Hindistan’da bir üniversite tarafından gerçekleştirilen araştırma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ikinci dalgası şu anda durumu daha da kötü bir hale getirirken, salgının geçen yıl çoğunluğu genç kadın ve erkeklerden oluşmak üzere yaklaşık 250 milyon Hintlinin yoksullaşmasına neden olduğu sonucuna ulaştı.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, Bangalore şehrinde bulunan Azim Premji Üniversitesi tarafından yayımlanan araştırma, hükümet tarafından geçen Mart ayından bu yana uygulanan sıkı kapatmanın yaklaşık 100 milyon insanın işini kaybetmesine neden olduğunu, bu kişilerden yüzde 15’inin yeni bir iş bulamadığını tespit etti.

Çarşamba yayımlanan araştırmaya göre, kadınların yüzde 47’si kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra da iş bulamamaları sonucu durumundan en çok zarar gören grup haline geldi.

Yoksulluk kategorisi, günde 375 rubinin (5 dolar) altında yaşayanlar olarak tanımlanan çalışmada, “Gelirlerde genel olarak görülen düşüşe rağmen, salgının yoksul aileler üzerindeki etkisi daha şiddetli olduğu” açıklandı.

Asya’nın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Hindistan’da salgından önce de ekonomide uzun vadeli bir yavaşlama görülmüş, ancak salgın yıllar içinde edinilmiş kazanımları da yok etti.

Geçen yıl yaklaşık 50 milyon Hintlinin yoksulluk çemberinden kurtulması bekleniyordu ancak bunun yerine, Nisan ve Mayıs aylarında işler tamamen durduğu için en yoksul ailelerin yüzde 20’sinin geliri tamamen yok oldu. Araştırmanın yazarlarından biri olan Amit Basole “Bunu söylemeye bile gerek yok ama ikinci dalga durumu daha da kötü bir hale getirecek” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırma, katılanların yüzde 20'si gıda tüketimlerinin altı ay sonra bile iyileşmediğini ortaya çıkardı, bazı aileler yiyecek ve borçlanma için daha az harcama yaparak gelirlerini kaybetmeye uyum sağlamaya çalışıyor.

Geçen yıl uygulanan kapanma önlemleri, ekonominin yeniden açılmasının ardından iş piyasasına dönme umuduyla köylerine giden milyonlarca göçmen işçinin kitlesel göçüne neden oldu.

Bununla birlikte araştırma, 25 yaşın altındaki her üç kişiden birinin yıl sonuna kadar iş bulamadığını gösterdi.

Araştırmayı yürüten ekip Yeni Delhi’ye, yoksul ailelere ücretsiz yiyecek ve nakit sağlayarak mali teşvik çerçevesinin genişletilmesini ve en çok etkilenen bölgelerde bir istihdam programı başlatılması çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 13:00
İkindi 16:20
Akşam 18:59
Yatsı 20:19
Günün Karikatürü Tümü