Çin'in uçak gemisi, Güney Çin Denizi'nde tatbikat gerçekleştirdi

Çin Halk Kurtuluş Ordusundan yapılan açıklamada, Şandong uçak gemisinin Güney Çin Denizi’nde tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

Asya 02.05.2021, 16:01 02.05.2021, 16:05
Çin'in uçak gemisi, Güney Çin Denizi'nde tatbikat gerçekleştirdi

Donanma Sözcüsü Gao Şiuçıng, tatbikatın meşru olduğunu ayrıca ulusal egemenliği ve güvenliği muhafaza etmenin yanı sıra bölgesel barış ve istikrarı korumanın bir parçası olduğunu belirtti.

Gao, "Diğer ülkelerin buna objektif ve akılcı şekilde bakacağını umuyoruz. Gelecekte Çin donanması planlandığı gibi benzer tatbikatlar yapmaya devam edecek." ifadesini kullandı.

Güney Çin Denizi anlaşmazlığı

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunurken yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddiasına dayanarak adalara üsler inşa etmesine, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

Uluslararası kamuoyunda "Paracel" ve "Spratly" olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından "Hoang Sa" ve "Truong Sa", Çin tarafından ise "Şişa" ve "Nanşa Çündao" olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:26
Akşam 19:08
Yatsı 20:27
Günün Karikatürü Tümü