Çin’den, “Ukrayna” atıflı Hint-Pasifik mesajı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD'nin Hint-Pasifik stratejisinin oluşturacağı cepheleşmelerin bölgede Ukrayna benzeri trajedilere yol açabileceği uyarısında bulunarak göz dağı verdi.

Asya 15.04.2022, 16:21
Çin’den, “Ukrayna” atıflı Hint-Pasifik mesajı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD'nin Hint-Pasifik stratejisinin oluşturacağı cepheleşmelerin bölgede Ukrayna benzeri trajedilere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Vang Yi, Vietnamlı mevkidaşı Bui Thanh Son ile telefonda görüştü.

Vang, görüşmede, Asya ülkelerine barış ve istikrarın ne kadar değerli olduğunu ve blok cepheleşmelerinin sonsuz risk barındırdığını hatırlattığını vurguladı.

ABD'nin Hint-Pasifik stratejisini ileri sürerek bölgede gerilim, karşıtlık ve cepheleşme yaratmaya çalıştığını savunan Vang, "Bu tür adımlar, bölgede zor kazanılmış barış ve kalkınmanın yanı sıra ASEAN merkezli bölgesel iş birliği mimarisine de ciddi zarar verecektir. Soğuk savaş zihniyetinin yeniden dirilmesine ve çevremizde Ukrayna gibi trajedilerin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü