Düzenli ordudan mahrum Japonya, askerî harcamalara rekor bütçe ayırdı

Japonya'da Başbakan Fumio Kişida hükümeti, Çin'in hızlı askeri büyümesi ve Kuzey Kore'nin nükleer füze programları zemininde 2022'de 10'uncu yıllık artışla rekor savunma bütçesini onayladı.

Asya 24.12.2021, 18:39
Düzenli ordudan mahrum Japonya, askerî harcamalara rekor bütçe ayırdı

Tokyo, 1 Nisan'da başlayacak mali yıl için bütçesini yüzde 1,1 artarak 47,18 milyar dolara (5,4 trilyon yen) yükseltecek.

Euronews’in aktardığı bilgilere göre harcamaların arttırılması kararı, nisan ayında ABD Başkanı Joe Biden'la dönemin Japonya Başbakanı Yoşihide Suga arasında gerçekleşen toplantıda alınmıştı.

Bütçenin artırılması kararının nedeni bölgesel gerginlikler

Suga, toplantıda bölgesel güvenlik ortamını göz önünde bulundurarak ülkesinin savunma kapasitesini daha fazla güçlendirme sözü vermişti.

Çin'in Tayvan'ı kendi parçası olarak görmesi ve ada üzerindeki egemenlik iddiaları nedeniyle bölge uzun süredir gerilim yaşıyor.

Tayvan yönetimi, Pekin'le barış istediğini ancak gerekirse kendini savunacağını belirtiyor.

Japonya'da istifa etmiş olsa da iktidardaki Liberal Demokrat Parti içinde etkili bir isim olmayı sürdüren eski Başbakan Şinzo Abe ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Tayvan'da yaşanacak olası bir durumun Japonya için olduğu kadar ABD ve güvenlik ittifakı için de acil durum anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu.

12 adet F-35 savaş uçağı

Tokyo'nun onayladığı taslak savunma bütçesinde ABD'den 12 adet F-35 savaş uçağı alınması yer alıyor.

Uçaklardan 4'ü kısa kalkış ve dikey iniş özelliklerine sahip olacak.

Diğer yandan Savunma Bakanlığı, 30 yıl aranın ardından ilk yerli jet avcı uçağını geliştirmek için gelecek yılın bütçesine 86 milyar yen ayırdı.

aponya'nın yerli savaş uçağı projesinin 2030'larda tamamlanıp envantere girmesi bekleniyor. Proje, Mitsubishi Heavy Industries Ltd. öncülüğünde ilerliyor.

Ayrıca bakanlık, siber saldırılara karşı savunmayı güçlendirmek için 34 milyar yen, uydular ve lazerler gibi uzayla ilgili projeler için de 79 milyar yen tahsis edecek.

Ülkenin düzenli ordusu bulunmuyor

Taslak bütçenin yürürlüğe girmesi için Parlamento'da onaylanması gerekiyor.

Ancak iktidar partisinin Meclis'te çoğunluğa sahip olması nedeniyle savunma bütçesinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Japonya'nın düzenli orduya sahip olmamakla birlikte Öz Savunma Kuvvetleri bulunuyor ve özellikle hava envanteri konusunda doğrudan ABD'ye bağımlı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü