Gandi ve İslam'a hakaret ettiği için Hindu lider tutuklandı

Hindistan'da polis, dini bir toplantı sırasında Mahatma Gandi ve İslam'a saldırdığı iddiasıyla suçlanan Hindu bir dini lideri toplantıdan sonra tutukladı.

Asya 31.12.2021, 22:00
Gandi ve İslam'a hakaret ettiği için Hindu lider tutuklandı

Hindistan'da polis, dini bir toplantı sırasında Mahatma Gandi hakkında aşağılayıcı sözler söylediği ve İslam'a saldırdığı iddiasıyla suçlanan Hindu bir dini lideri toplantıdan 4 gün sonra tutukladı.

Yetkililer, Çatisgarh eyaleti polisinin perşembe günü komşu eyalet Madhya Pradeş'teki Khajuraho şehri yakınlarında Kalicharan Maharaj'ı tutukladığını söyledi.

Çatisgarh polisinden üç ayrı ekip dini liderin tutuklamak için gönderildi.

Çatişgarh polis teşkilatından kıdemli komser Sachin Sharma, yetkililerin Kalicharan Maharaj'ı bulmak için atılması gereken görev hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Basında çıkan birkaç habere göre dini lider tutuklanmaktan kaçmaya çalışıyor gibiydi.

Sharma, Hindustan Times'a söyle konuştu:

Kalicharan Maharaj, Khajuraho'dan 25 km uzaklıktaki Bageshwar Dham'da kiralık bir odada kalıyordu. Khajuraho'daki bir konukevinde kimliğini gizleyerek oda tutmuştu.

Perşembe sabahı oraya vardığında Catişgarh polisi tarafından tutuklandı.

Haber kanalı NDTV'yse farklı kaynaklara atıfta bulunarak dini liderin yardımcılarına telefonlarını kapatmalarını söylediğini iddia etti.

Kalicharan Maharaj, 25 ve 26 Aralık tarihlerinde Çatişgarh'ın başkenti Raipur'da düzenlenen bir "dharam sansad"a (dini konferans) davet edilmişti.

Maharaj, İddiaya göre konferans sırasında Gandi'nin katili Nathuram Godse'yi övmüştü.

India Today'in haberine göre "İslam'ın hedefinin milleti siyaset yoluyla ele geçirmek" olduğunu da iddia etmişti. İddiaya göre Maharaj, "Nathuram Godse'yi Gandi'yi öldürdüğü için selamlıyorum" dedi.

Indian Express gazetesinin bildirdiğine göre ülkenin dört bir yanından 20'den fazla dini liderin katıldığı etkinlikte konuşmacılardan bazıları Hinduları silahlanmaya ve bir "Hindu Rashtra"nın (Hindu ulusu) kurulmasına "hazırlanmaya" çağırdı.

Gazeteye göre olayın ardından Raipur şehrinin olay yerinde bulunan eski belediye başkanı Pramod Dubey'in de şikayeti üzerine Kalicharan Maharaj hakkında polise resmi şikayette bulunuldu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü